Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Agencja pracy tymczasowej OTTO – mamy na was oko!
Image: 
ottookomal.png

Pracownicy – wystrzegajcie się agencji OTTO Workforce!

Związek Syndykalistów Polski otrzymuje liczne skargi od polskich i słowackich pracowników pracujących dla agencji OTTO Workforce. Pracownicy są w nieprzepisowy sposób karani potrąceniami z pensji za drobne przewinienia, wypłaty nie przychodzą na czas, a warunki pracy w rażący sposób odbiegają od obietnic składanych przy podpisywaniu umowy. Pracownicy często lądują w przepełnionych pokojach hotelowych o zawyżonych kosztach, które są potrącane z pensji, a w przypadku, gdy nie zgadzają się na upokarzające i niesprawiedliwe warunki, karani są potrąceniem z wynagrodzenia w wysokości 500 euro.

Domagamy się uczciwego traktowania pracowników oraz:

Przestrzegania przez agencję warunków umów z pracownikami.

Zaprzestania stosowania niezgodnych z prawem i nie przewidzianych regulaminem, arbitralnych kar.

Zaprzestania zmuszania pracowników do korzystania z hoteli należących do OTTO (o wiele droższych i o gorszym standardzie niż inne hotele w Holandii).
Domagamy się także, by firma zapewniła pracownikom bezpłatny transport do pracy, zgodnie z holenderskim prawem.

Żądamy wypłaty ekwiwalentu urlopowego i wynagrodzenia za zwolnienia chorobowe, zgodnie z holenderskim prawem.

Żądamy natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń pracownikom agencji OTTO.
Żądamy też wypłacenia pracownikom, którzy uczą się jęz. holenderskiego w ramach tzw. „Akademii OTTO”, pieniędzy, które agencja otrzymuje od Unii Europejskiej i które są przeznaczone dla uczestników kursów.

Żądamy zwrotu kosztów zakwaterowania pracownikom OTTO, którzy musieli wynająć pomieszczenia we własnym zakresie, gdyż firma nie zapewniła im pomieszczeń zgodnych z holenderskim prawem, o minimalnej powierzchni 10m2 na osobę.

Pracowniku, pamiętaj, że pracując w Holandii, masz prawo do 328,70 euro tygodniowo i 11 godzin odpoczynku po pracy, oraz 10 metrów na osobę w hotelu robotniczym. Pensja musi być wypłacana na czas, wraz z dokładnym rozliczeniem składników pensji na tzw. „salarisie”. Warunki zagwarantowane w umowie muszą być spełnione. Jeśli masz długi termin umowy, prawdopodobnie masz dodatkowe prawa. Jeśli łączy Cię z pracodawcą stosunek pracy, powinieneś/aś otrzymać prawo do płatnego urlopu i zwolnienia chorobowego, a nawet do zapłaty, jeśli nie ma dla Ciebie żadnej pracy. Nie pozwól, by agencja oszukała Cię, gdy podpisujesz nową umowę!

Wszyscy pracownicy zasługują na godne warunki pracy i zamieszkania. Te warunki można poprawić dzięki współpracy z innymi pracownikami we wspólnej walce o swoje prawa. Nie jesteś sam/a i inni mogą Cię wspomóc. Setki ludzi ma bardzo podobne problemy – działajmy razem, by wspólnie rozwiązać nasze problemy.

Związek Syndykalistów Polski, razem z słowacką grupą Priama Akcia oraz holenderską organizacją de Vrije Bond prowadzi kampanię na rzecz poprawy warunek pracy dla pracowników OTTO. Strona kampanii: www.otto.zsp.net.pl

Związek Syndykalistów Polski będzie publikować więcej informacji o OTTO i o tym, co można zrobić, jeśli Twoje prawa pracownicze są łamane. Szukaj informacji na stronie: pracownik.net.pl

Pracownicy mogą pisać na adres: ottoslaveforce@gmail.com Telefon: +48-609-444-686

DOŚĆ ŁAMANIA PRAW PRACOWNIKÓW – DOŚĆ BEZCZELNEGO WYZYSKU!

NASZE MOTTO- WYGRAC Z OTTO!