Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Akcja "Odwołajmy ich wszystkich!"
Tagged:
Image: 
referendum_008.JPG

W sobotę 5 października pod metro Centrum w Warszawie miała miejsce akcja zorganizowana przez ZSP Związek Wielobranżowy pod hasłem "Odwołajmy ich wszystkich!". W ramach przedwstępnej gry w obalanie władzy, ustawiono stojaki z podobiznami Hanki, Bronka i Donka, a przechodnie mogli spróbować swoich sił w obalaniu ich za pomocą piłki. Niektórym sprawiało to niekłamaną przyjemność.

Organizatorzy cały czas jednak przypominali, że choć należy wziąć udział w referendum i odwołać HGW, najważniejsze to nie dać się ponieść kolejnym złudzeniom dotyczących nowych władz.

W ulotce rozdawanej przechodzącym Warszawiakom napisano:

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej partia, Platforma Obywatelska prowadzą antyspołeczną politykę, która na wiele sposobów krzywdzi mieszkańców miasta. Biorąc udział w różnych protestach przeciw decyzjom miasta, widzieliśmy to z bliska.

Krytykujemy Walcową i jej przy*upasów za: obciążanie mieszkańców coraz to wyższymi opłatami za wszystkie usługi, począwszy od mieszkalnictwa do transportu, wprowadzanie cięć wydatków publicznych w najistotniejszych dziedzinach, a jednocześnie przyznawanie hojnych premii lojalnym wobec władzy urzędnikom i marnowanie publicznych pieniędzy na wiele różnych sposobów. Jakby tego było mało, ekipa rządząca niezliczoną ilość razy łamała prawo odmawiając dostępu do informacji publicznych, nie godząc się na prowadzenie rozmów z obywatelami. Ponadto, władze Ratusza doprowadziły do likwidacji szkolnych stołówek naruszając swoje kompetencje, oraz miały współudział w bandyckiej reprywatyzacji mieszkalnictwa komunalnego w Warszawie.

Warszawiacy byli wiele razy okłamywani co do przyczyn podwyżek czynszów i cen komunikacji miejskiej. Wmawiano mieszkańcom, że podwyżki mają na celu „poprawę jakości usług”. Jak łatwo się domyślić, stało się całkiem na odwrót. Fałszywa troska o mieszkańców pojawiła się u pani Prezydent dopiero wtedy, gdy zagroziło jej odwołanie!

Ekipa Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zrobiła nic, by chronić interesy zwykłych, pracujących warszawiaków. Traktuje Warszawę jak własny folwark i maszynkę do zarabiania pieniędzy.

Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz byłoby dla władz czytelnym sygnałem, że mieszkańcy mają już dość istniejącego stanu rzeczy i sobiepaństwa bogatych i dobrze ustosunkowanych kosztem całej reszty społeczeństwa.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka problematycznych kwestii. Po pierwsze, jak wiemy, referendum jest także polityczną grą dla polityków, którzy chcą dostać się do władzy. Odrzucamy pomysł, że zamiana jednej grupy polityków na inną rozwiąże nasze problemy. Prawdziwą władzę sprawują elity biznesowe, niezależnie od tego kto jest u władzy. Wierzyć w co innego, to ulegać iluzji.

Zatem traktujemy odwołanie HGW nie jako rozwiązanie, ale jako drobne ćwiczenie z przywoływania polityków do porządku. To ważne, by czuć, że jeśli politycy działają przeciw Tobie, możesz się ich pozbyć. Następnym krok, to zrozumienie prostego faktu, że tak naprawdę WSZYSCY politycy działają przeciwko Tobie, gdyż zabierają Ci prawo do podejmowania decyzji w kwestiach, które znajdują się pod ich kontrolą.