Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Bojkot FINTA i LOTTO za represje wobec związkowców!
Tagged:  •  
Image: 
jcrop_COB-AIT.JPG

Bojkot Finta i Lotto! Te firmy łamią prawa pracownicze, a pracownicy muszą pracować w uwłaczających warunkach w brazylijskich fabrykach produkujących dla tych marek. Wspieraj prawo pracowników do godnych warunków pracy i wyraź swój sprzeciw wobec przemocy skierowanej przeciw związkowcom.

Nasz kolega Icaro pracował w fabryce typu sweatshop w miejscowości Araxá-Minas Gerais w Brazyli. Panują tam warunki pracy takie, jak w sweatshopach w Azji, produkujących artykuły sportowe.

Pracownicy fabryki postanowili się zorganizować. W rezultacie, Icaro stracił pracę, gdyż został zwolniony za próbę założenia związku zawodowego w firmie. Jednak to nie wszystko, co mu grozi. Na spotkanie grupy COB-AIT, do której należy, przyszli tzw. „pistoleros”, czyli opłacani bandyci, wysłani, by zastraszyć działaczy i mordować tych, którzy sprawiają kłopoty. Zagrozili Icaro śmiercią, jeśli przestanie wzywać do bojkotu firmy. Niestety, trzeba traktować takie groźby bardzo poważnie, bo morderstwa związkowców są na porządku dziennym w Ameryce Łacińskiej.

Icaro to nasz kolega z COB-AIT, (Brazylijska Konfederacja Pracowników), sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników, która istnieje już od 105 lat pomimo historii brutalnych represji wobec związkowców w tym kraju, w szczególnie przeciwko naszemu ruchowi. Zamiast uciekać lub zrezygnować, pracownicy związku SINDIVÁRIOS ARAXÁ (wchodzącego w skład COBu postanowili dalej walczyć. Choć kilka osób zostało już zwolnionych z fabryki, w tym Icaro, pracownicy nadal starają się zmienić swoje warunki pracy. W związku z groźbami i represją antyzwiązkową, COB wezwał do bojkotu firm Finta i Lotto.

Fabryka FF Mercantil produkuje buty, koszulki oraz ubrania piłkarskie dla znanych marek Finta oraz Lotto. Później, produkty są dystrybuowane nie tylko przez sieci normalnych sklepów – ale także sponsorują i produkują stroje dla klubów. Finta jest raczej znaną marką w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, natomiast Lotto jest obecne na polskim rynku i sponsoruje takie kluby jak Widzew Łódź, czy Arka Gdynia.

Pracownicy muszą pracować 6-7 dni w tygodniu często z nadgodzinami, za mniej niż minimalnej pensji. Warunki pracy są niebezpieczne ponieważ, m.in., pracownicy pracują z klejem do butów, który jest bardzo toksyczny, gdy nie ma odpowiedniej wentylacji. Ponadto warunki sanitarne nie są wystarczające, a w zakładach panuje bardzo wysoka temperatura.

Pracownicy domagają się: 8-godzinnego dnia pracy, 5 dniowego tygodnia pracy (poniedziałek-piątek), dodatków za pracę w niebezpiecznych warunkach, udział w zyskach fabryki, instalacji klimatyzacji, poszanowania prawa pracowników do zrzeszania się.

Protesty można wyślać do:

JORGE FUSCO RODRIGUES
afnit@araxa.com.br

Tekst:
Exigimos que nosso companheiro sejam readmitido, que a política de represálias contra a
livre organização dos trabalhadores tenha um fim e que sejam atendidas as reivindicações
dos trabalhadores.

We demand that our comrade is reinstated, that the policy of repression against the
freedom of organization of the workers end that the demands of the workers are met.