Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!
Pracownicy którzy zajmowali się czyszczeniem i obsługą naziemną samolotów na lotnisku Okęcie walczą z korporacyjnymi zagrywkami, które spowodowały, że pozostali bez pracy i bez wynagrodzenia. Do pewnego momentu, ci pracownicy byli zatrudnieni przez LOT Ground Services, jednak gdy firma Impel przejęła kontrakt, zostali przeniesieni i stali się pracownikami Impel Airport Services, a następnie Impel Cleaning. Gdy usługi wróciły z powrotem do LGS, firma Impel Cleaning twierdziła, że pracownicy powinni zostać przeniesieni do LGS. Pracownikom nie wręczono wypowiedzeń, a jedynie im powiedziano, że mają się stawić w LGS. Jednak firma LGS stwierdziła, że nic nie wie o takim porozumieniu i z jej punktu widzenia pracownicy nadal są zatrudnieni przez Impel Cleaning.
W dniu 13 września pod Sejmem o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z pracownikami Impela. Zobacz wydarzenie na Facebooku.
Dwie grupy pracowników wniosły pozew do sądu o ustalenie, kto jest ich pracodawcą. W pierwszym przypadku, sąd ustalił że pracodawcą jest Impel Cleaning. W tym czasie Impel Cleaning przeniósł swoją działalność do Impel Airport Services i sprzedał Impel Cleaning spółce SEISO. Nowa firma miała tylko 5000 zł kapitału zakładowego i nie miała prawdziwej działalności. Wcześniej zresztą Impel Cleaning figurowało w KRS pod nazwą SEISO. Szef tej firmy powiedział wprost pracownikom podczas rozprawy sądowej, że jeśli sąd uzna Impel Cleaning za pracodawcę, SEISO będzie musiało ich przejąć i zbankrutuje. Tak też się stało. W efekcie, pracownicy którym nigdy nie wypowiedziano umów sądzą się z fikcyjną firmą, która jest w stanie likwidacji.
Nie ma wątpliwości, że Impel jest dużą firmą, która ma dość zasobów, by zapłacić odprawy swoim pracownikom. Jednak by uniknąć odpowiedzialności, firma tworzy dużą liczbą spółek córek i postępuje tak jak to opisaliśmy wyżej.
Związek Syndykalistów Polski domaga się, by Impel przestał igrać z losem pracowników! Działania firmy są dobrze znane i były już krytykowane w szerokich kręgach. Firma zbija majątek na tworzeniu źle opłacanych i niestabilnych miejsc pracy. Domagamy się, by Impel wypłaciło wynagrodzenia swoim pracownikom, którzy zostali pozostawieni na lodzie przez Impel Cleaning bez wypowiedzenia i bez odpraw! Nie interesują nas twierdzenia, że Impel Cleaning to inna spółka niż Impel. To jasne, że kontrolę nad obiema spółkami mają ci sami ludzie i żerują na pracownikach. Ci ludzie powinni ponieść odpowiedzialność za sytuację, do której doprowadzili. Potępienie należy się też władzom, które pozwalają na tego rodzaju manipulacje kosztem pracowników.
Solidarność z pracownikami LGS / Impel Cleaning walczących o sprawiedliwość!