Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Holandia, Polska, Słowacja: Pikiety przeciw wyzyskowi w agencji pracy tymczasowej OTTO

otto-holland.jpgDzisiaj odbyły się pikiety i akcje informacyjne przeciw praktykom agencji OTTO wobec polskich, czeskich i słowackich pracownikow w Holandii. Akcje zostały zorganizowane pod biurami agencji w Warszawie, oraz w Banskiej Bystricy i Presovie na Słowacji, oraz pod jednym z hoteli robotniczych należących do firmy w Holandii. Kampania jest owocem współpracy holenderskiej organizacji Vrije Bond ("Wolny Związek") oraz polskiej i słowackiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników: Związku Syndykalistów Polski, oraz Priama Akcia.

Kampania rozpoczęła się na prośbę polskich pracowników OTTO, którzy zostali perfidnie oszukani przez firmę OTTO i postanowili skontaktować się z holenderskimi działaczami na rzecz praw pracowników imigrantów. Dzięki pracy Vrije Bond, udało się ustalić, jakie problemy nagminnie występują wśród pracowników OTTO. Wśród najczęściej wymienianych problemów, są bezpodstawne potrącenia z pensji, oraz wygórowane ceny noclegów w hotelach robotniczych należących do OTTO. Informacje w jęz. polskim , materiały w jęz. słowackim. Materiały posłużą do ostrzegania pracowników przed podejmowaniem pracy w firmie.

Jak dowiedzieliśmy się dziś, jeden z pracownikow, który nie pracuje już w OTTO, otrzymał list od firmy z informacją, że potrącono mu 1000 euro z pensji, na którą czekał - bez podania przyczyny, ani dowodów. Akcje informacyjne będą kontynuowane, w ciągu weekendu i w nadchodzących tygodniach. M.in. Federacja Anarchistyczna Śląsk i Częstochowa organizują akcję protestacyjną w Gliwicach.

Jak wyglada życie w OTTO doświadczyli dziś aktywiści ZSP, de Vrije Bond oraz Priama Akcii, którzy dziś spotkali się z niesympatycznymi pracownikami biur OTTO i ochroną która traktuje pracownikow OTTO jak towar na targu niewolników. Pomimo gróźb firmy, wszyscy zamierzają działać dalej, aż OTTO wypłaci należne wynagrodzenia pracownikom, przestanie w nielegalny sposób dokonywać potrąceń z pensji i przestaje oszukiwac ludzi, dając im inne warunki pracy i zamieszkania, niż obiecywane w umowie.

W Warszawie, działacze ZSP wtargnęli do biura agencji OTTO przy ul. Nowy Świat 49 i przekazali powyższe żądania pracownikom agencji zajmujących się rekrutacją pracowników do pracy w Holandii. Doszło do ostrej wymiany zdań na temat nieetycznych praktyk firmy. Rozdane zostały ulotki informujące o sytuacji w OTTO osobom starającym się o pracę w agencji.

Wiecej o kampanii na stronie: www.otto.zsp.net.pl

Poniżej, treść ulotki rozdawanej polskim pracownikom.

Pracownicy agencji OTTO – walczcie o swoje prawa!

Czy warunki pracy zagwarantowane w umowie różnią się od rzeczywistych warunków pracy? Czy przepłacasz za hotel robotniczy i mieszkasz w niezadowalających warunkach? Czy OTTO dokonuje potrąceń z Twojej pensji w niesprawiedliwy sposób? Czy pracodawca spóźnia się z wynagrodzeniem lub wypłaca kwotę mniejszą, niż powinna być? Czy masz wrażenie, że jesteś oszukiwany/a?

Jeśli odpowiesz “tak” na którekolwiek z tych pytań – nie jesteś sam/a! Nie rozpaczaj bezczynnie! Im dłużej czekasz, tym mniejsza jest szansa, że uda Ci się naprawić sytuację!

Wszyscy pracownicy zasługują na godne warunki pracy i zamieszkania. Te warunki można poprawić dzięki współpracy z innymi pracownikami we wspólnej walce o swoje prawa. Nie jesteś sam/a i inni mogą Cię wspomóc. Setki ludzi ma bardzo podobne problemy – działajmy razem, by wspólnie rozwiązać nasze problemy.

Pamiętaj, że pracując w Holandii, masz prawo do 328,70 euro tygodniowo i 11 godzin odpoczynku po pracy, oraz 10 metrów na osobę w hotelu robotniczym. Pensja musi być wypłacana na czas, wraz z dokładnym rozliczeniem składników pensji na tzw. „pasku”. Warunki zagwarantowane w umowie muszą być spełnione. Jeśli masz długi termin umowy, prawdopodobnie masz dodatkowe prawa. Jeśli łączy Cię z pracodawcą stosunek pracy, powinieneś/aś otrzymać prawo do płatnego urlopu i zwolnienia chorobowego, a nawet do zapłaty, jeśli nie ma dla Ciebie żadnej pracy. Nie pozwól, by agencja oszukała Cię, gdy podpisujesz nową umowę!

E-mail kontaktowy: ottoslaveforce@gmail.com

Więcej informacji o problemach z agencją OTTO i prawami pracowników tymczasowych w Holandii: www.otto.zsp.net.pl

Czytaj też: Problemy z agencją pracy tymczasowej OTTO

Priama Akcia | Vrije Bond | Związek Syndykalistów Polski