Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Inowrocław: Sąd umorzył sprawę karną przeciw działaczom ZSP
Tagged:  •  
Image: 
wygrana-polo.jpg

W dniu 5 lipca sąd w Inowrocławiu umorzył sprawę karną wytoczoną przez POLOmarket przeciw działaczom Związku Syndykalistów Polski. Aktywiści byli oskarżeni o "wtargnięcie" na teren biura supermarketu POLOmarket w Giebni w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Za pretekst do sprawy przeciw ósemce oskarżonych posłużyła zeszłoroczna wizyta w głównej siedzibie POLOmarketu w Giebni. Ta wizyta została umówiona z kierownictwem przedsiębiorstwa i dotyczyła niesłusznego zwolnienia jednej z pracownic.

Negocjacje, które miały miejsce w Giebni doprowadziły ostatecznie do podpisania w dniu 15 marca 2017 r. porozumienia między byłym pracodawcą a pracownicą. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Oprócz spraw karnych wytaczanych przez POLOmarket, które mają na celu zniechęcenie pracowników do walki o swoje prawa, w bydgoskich sądach toczą się aktualnie sprawy trzech byłych pracowników sieci sklepów z roszczeniem o wypłatę wynagrodzenia za nieopłacone nadgodziny i odszkodowania za brak przerw w pracy. Inne już zakończyły się korzystnymi ugodami. Kolejne pozwy są przygotowywane.

Sprawa POLOmarketu pokazuje kolejny raz, że zdeterminowani pracownicy domagający się respektowania swoich praw najczęściej są w stanie osiągnąć swój cel. W Związku Syndykalistów Polski od lat działają pracownicy szczególnie narażeni na wyzysk, dla których ZSP jest jedynym wsparciem. Dzięki wspólnym działaniom jesteśmy w stanie wygrywać.

Aktualizacja: W dniu 28 listopada, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy podtrzymał wyrok pierwszej instancji.