Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Międzynarodowe Konferencje, Warsztaty i Wykłady
Tagged:

W ciągu ostatniego miesiąca, członkowie ZSP uczestniczyli w różnych międzynarodowych wydarzeniach razem z kolegami z innych związków anarchosyndykalistycznych.

W pierwszy weekend listopada, delegacja ZSP pojechała na Słowację, na konferencję zorganizowaną przez naszych kolegów z organizacji Priama Akcia. W konferencji uczestniczyli członkowie Priama Akcia, Solidarity Federation z Wielkiej Brytanii, Sieci Solidarności Most z Czech, oraz Wiedeńskiego Syndykatu Pracowników. W pierwszym dniu, w starym kinie prezentowano działalność tych organizacji. Odbyła się też prezentacja o akcjach ZSP, z filmami z różnych demonstracji i protestów. Drugi dzień konferencji był tylko dla aktywistów tych organizacji. Omówiono różne kwestie organizacyjne i dyskutowano jak ulepszyć wewnętrzne funkcjonowanie. Także dyskutowano o kontynuacji spotkań anarchosyndykalistycznych w Europie Centralnej.

W drugi weekend członkinie ZSP i Solidarity Federation poprowadzili warsztat na międzynarodowym spotkaniu anarchafeministycznym o organizowaniu się i zwalczaniu seksizmu w miejscu pracy oraz wewnątrz organizacji związkowych. W warsztatach i dyskusjach wzięły udział kobiety z wielu krajów świata. Omówiono problemy związane z dyskryminacją, a także rozpoczęto dyskusje o tym, co można robić w organizacjach anarchosyndykalistycznych, aby zwiększyć zaangażowanie w walkę w miejscach pracy. Więcej na ten temat w odrębnym artykule.

W kolejnym tygodniu, członkini ZSP poprowadziła wykłady w Hiszpanii o Międzynarodowym Stowarzyszeniu Pracowników. (Osoby z ZSP pełnią rolę Sekretariatu MSP w tej kadencji.) Wykłady, prezentacje i dyskusje odbyły się w siedzibach związku CNT w Madrycie i w Granadzie. Prezentowano najnowszą działalność sekcji MSP na świecie oraz dobre tendencje w rozwoju tej organizacji, a także kwestie strategiczne dla dalszego rozwoju tej międzynarodówki. Wiele osób przyszło, by posłuchać i podyskutować i dyskusje trwały do późnego wieczora.

ZSP dziękuje wszystkim kolegom i koleżankom z ruchu za pozytywne i owocne rozmowy i czekamy na kolejne.