Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Oświadczenia CNT Visteon
Tagged:  •  

CNT uważa propozycje Visteon za kiepski żart

CNT nie rozumie, jak firma, która generuje zyski grozi pracownikom planem redukcji, jeśli nie zaakceptują zamknięcia zakładu.

Sekcja CNT w Visteon-Cadiz Electronics ma bardzo negatywną ocenę zaproponowanego planu przedstawionego pracownikom w dniu 14 lipca. Propozycja ta przewiduje, między innymi, 30 dni odprawy za każdy rok pracy oraz szereg uwłaczających propozycji dla 450 pracowników, którzy spędzili część swojego życia w tym zakładzie.

Musimy jasno powiedzieć, że to co się dzieje przy stole negocjacyjnym jest niczym pantomima. Firma z taką marżą zysku jak Cadiz Electronics nigdy nie powinna otrzymać zgody na wdrożenie planu redukcji (czym grozi firma), tak więc pracownicy nie powinni zgodzić się na ich propozycje.

Negocjowanie odprawy poniżej 45 dni jest po prostu śmieszne, ponadto CNT odrzuca każdy kompromis, który polega na niszczeniu miejsc pracy. Jedyną pozytywną rzeczą w propozycji jest to, że otworzyło drogę do rozmów na temat przeniesienia pracowników do innych zakładów Visteon w Hiszpanii i za granicą, możliwość przeniesienia aktywów spółki do innych spółek w celu utrzymania miejsc pracy. Jednak warunki podjęcia takich środków są dalekie od tych oferowanych przez multikorporację.

Propozycja pokazuje, że Visteon dąży w pośpiechu do likwidacji fabryki. Jednak my, pracownicy, jesteśmy świadomi, że będzie to trwać przez jakiś czas i mamy jeszcze kilka miesięcy na mobilizację.

CNT Visteon

***

CNT krytykuje demobilizację pracowników Visteona.

• CNT nie rozumie, jak przywódcy CCOO i UGT mogą zawrzeć układ i „wyjechać na wakację" w tak ekstremalnej sytuacji
• CNT wzywa pracowników do kontynuowania protestów i ogłosiło światowy dzień protestów przeciwko Ford-Visteon

CNT w Visteon-Cádiz Electronics potępia demobilizację, którą oficjalne związki powodują wśród pracowników. Pod koniec lipca, przywódcy CCOO i UGT spotkali się w Sewilli i zgodzili się nie podejmować żadnych czynności do września. Pracowników nie spytali, czy chcą wziąć "urlop" w środku konfliktu w który jesteśmy zaangażowani. Ze względu na rozwój antydemokratycznego charakteru tej walki, gdzie zgromadzenie pracowników nie ma prawie żadnych możliwości podejmowania decyzji, obawiamy się, że liderzy związkowi już uzgodnili rozwiązanie konfliktu wiążące się ze zniszczeniem miejsc pracy.

Podczas gdy my, pracownicy Visteon, opuszczamy gardę i tracimy morale, nie będąc w stanie pracować z powodu braku części, liderzy związkowi napychają się owocami morza na plaży z pieniędzmi pochodzącymi z planów redukcji pracowników, które podpisali. Firma kupiła trochę czasu na przygotowanie swoich planów. Scenariusz tego filmu został napisany dawno temu, robotnikom przypisano rolę statystów, bez dialogu.

Zadajemy sobie pytanie, ile może zarabiać CCOO i UGT na podpisaniu planu zwolnień. Czy takie same związki, które wynegocjowały plan zwolnień mogą także wziąć prowizję za udzielenie "technicznego i prawnego doradztwa"? CNT, które nigdy nie podpisało i nigdy nie podpisze porozumienia zakładającego zwolnienia, nie zamierza przerywać walki. Zwiększymy naszą mobilizację na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Lokalnie przygotowaliśmy mobilizację w poszczególnych dotkniętych gminach: Sanlúcar, Rota, El Puerto i Jerez. Będą to manifestacje, dyskusje, rozwieszanie plakatów, artykuły prasowe ... Jeśli firma zamknie fabrykę, nikt w Kadyksie nie kupi samochodu marki Ford.

Na poziomie krajowym i międzynarodowym, związki z CNT w Hiszpanii i nasze siostrzane związki na poziomie międzynarodowym już rozpoczynają działania.

Demonstracje i inne działania osiągną swoje apogeum w dniu 19 sierpnia w Międzynarodowym Dniu walki z Fordem-Visteon, w którym protesty odbędą się na całym świecie przeciw międzynarodowym koncernom Ford i Visteon. Ten dzień działania zakończy się koncertem w Sanlucar de Barrameda o godzinie 21:00 w solidarności z pracownikami poszkodowanymi planowanym zamknięciem Cadiz Electronics. Zapraszamy wszystkich pracowników fabryki do uczestnictwa w zgromadzeniach, które CNT organizuje w każdą sobotę i do uczestnictwa w działaniach i demonstracjach zwołanych przez związek.