Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Oświadczenie ZSP Warszawa w sprawie zabójstwa na Stadionie
Tagged:  •  

Potępiamy morderstwo, które miało miejsce w Warszawie na Stadionie w dniu 24 maja. Według świadków, doszło do brutalnego morderstwa handlarza, ojca trojga dzieci, podczas gdy policja przeprowadzała brutalne aresztowanie innej osoby. Mężczyzna, który padł ofiarą policji, 36-letni Nigeryjczyk, próbował dowiedzieć się, dlaczego jego kolega jest tak brutalnie traktowany. Został postrzelony w brzuch i zmarł na miejscu w wyniku odniesionych ran.

Ten handlarz, jak wielu niskoopłacanych pracowników, dorabiał w weekendy na Stadionie, by utrzymać swoją rodzinę. Jak wiele innych osób w jego sytuacji, nie miał wielu innych możliwości znalezienia pracy. To często spotykana sytuacja cudzoziemców, którzy są dyskryminowani przy rekrutacji na lepiej płatne stanowiska. Handlarze są często celem akcji policyjnych i padają ofiarą represji władz miasta, Straży Granicznej i innych organów państwowych.

Akcje policji i Straży Granicznej na Stadionie mają na celu ochronę własności intelektualnej należącej do dużych korporacji. Celem jest też kontrolowanie i prześladowanie imigrantów. Często dochodzi do łamania prawa przez policję, na co doskonałym przykładem jest wczorajsza tragedia.

Zamiast pomoc ludziom w potrzebie znaleźć godną pracę w Polsce, tworzy się coraz gorzej opłacane miejsca pracy, spychając ludzi na margines społeczeństwa. Zamiast zostawić ludzi w pokoju, państwo ściga ludzi starających się po prostu przeżyć, co czasem prowadzi nawet do śmiertelnych konsekwencji.

Warto podkreślić, że policyjna wersja wydarzenia, m.in., że funkcjonariusze zostali zaatakowani, nie została potwierdzona przez świadków. Jednak władzom to nie przeszkadza. Cudzoziemcy i handlarze, to ludzie, którzy są wykluczeni z przekazu mediów głównego nurtu.

Potępiamy policyjne działania wymierzone w handlujących i użycie wobec nich nieuzasadnionej przemocy. Wzywamy ludzi do organizowania się i wspólnej obrony przeciw policyjnemu bezprawiu.

Związek Syndykalistów Polski - Warszawa