Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Oszukani pracownicy firmy Edyta Lucińska remontujący lokale dla dzielnicy Warszawa Wola
Tagged:  •    •  
Image: 
dosc-wyzysku-wola.jpg

W ramach niedawnej kampanii PR, rząd pozorował walkę z umowami śmieciowymi w kontraktach opartych na przetargach publicznych. Nowelizacja Ustawy o Prawie Zamówień Publicznych jest chwalona przez polityków jako narzędzie mające służyć nadużywaniu umów śmieciowych. Problem polega na tym, że instytucje publiczne wcale nie muszą uwzględniać podstawowych praw pracowniczych.

Jak się okazuje, urzędników całkiem nie obchodzi, czy wykonujący prace w ramach publicznych przetargów zatrudniają pracowników w sposób legalny i czy pracownicy otrzymują wynagrodzenie.

Kilkunastu pracowników remontujących lokale komunalne dla dzielnicy Warszawa-Wola zostało oszukanych. Nie otrzymali wynagrodzeń od wykonawcy, firmy Edyta Lucińska, która nie przedstawiła im obiecanych umów. Pracownicy zostali bez grosza i po kilku miesiącach pracy trafili do ośrodka dla bezdomnych na Pradze. Poniżej film z interwencji.

Odwiedziliśmy Urząd Dzielnicy Wola, aby porozmawiać o tej sytuacji i szukać jakiegoś rozwiązania. (Reportaż będzie emitowany dziś o 17:15 w kanale ttv.pl.) Niestety, rzecznik zarządu dzielnicy tłumaczył, że miasto rzekomo „nie ma żadnych instrumentów prawnych”, aby zapewnić, że pracownicy są legalnie zatrudniani przez wykonawcę. Twierdził, że miasto nie sprawdza, czy z pracownikami są podpisane umowy i że wygrywa ten podmiot, który zaoferuje najniższą cenę. Rzecznik stwierdził też, że nie wie czy inni pracownicy wykonujący zlecenia dla urzędu również pracują bez umów i bez wynagrodzenia. Jak przypomnieliśmy, ochrona Urzędu przez pewien czas była zlecana agencji Impuls, która nie wypłacała pracownikom pensji przez wiele miesięcy.

Chcemy, aby Miasto potraktowało problem poważnie i by rząd nie oferował nam pustych słów. Choć słyszy się głosy sprzeciwu wobec patologii na rynku pracy, jednak instytucje publiczne nadal tę patologię wspierają. Oprócz ZGN Wola, także Ministerstwo Sprawiedliwości oraz MON korzystały z usług tych samych nieopłaconych pracowników budowlanych.

Ponieważ władze dzielnicy Wola odebrały technicznie prace wykonane przez pracowników, domagamy się wypłacenia im wynagrodzeń. Nie może być tak, że pracownicy zostaną obciążeni konsekwencjami karygodnej lekkomyślności urzędników.

ŻADNEGO PRZETARGU BEZ WERYFIKACJI WARUNKÓW ZATRUDNIENIA!

Związek Syndykalistów Polski, Związek Wielobranżowy, Warszawa