Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Oszukani pracownicy firmy Edyta Lucińska odzyskują wynagrodzenia
Tagged:  •  
Image: 
zsp-wola.jpg

W ramach kampanii "Dość wyzysku za publiczne pieniądze" Związku Syndykalistów Polski, pracownicy budowlani zorganizowali się, by walczyć o swoje niewypłacone wynagrodzenia.

Pracownicy ci pracowali na czarno dla podwykonawcy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Warszawa Wola, firmy Edyta Lucińska. W 2016 r. wykonywali oni remonty lokali komunalnych i socjalnych. Nigdy nie otrzymali za tę pracę wynagrodzenia od podwykonawcy.

Prawnik współpracujący z ZSP uzyskał w sądzie nakaz zapłaty dla pracowników, a po dwóch latach egzekucja przyniosła efekty.

Sprawa jest o tyle istotna, że pracownicy pracowali dla podwykonawcy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami bez żadnych umów. Udało im się jednak udowodnić, że należne im jest wynagrodzenie za przepracowany okres. Rzecznik Urzędu Dzielnicy, oraz wiceburmistrz Marek Sitarski nie widzieli w 2016 r. żadnej winy władz Dzielnicy w tym, że nie dokonano kontroli legalności zatrudnienia u podwykonawcy.

ZSP domaga się przestrzegania klauzul społecznych w przetargach publicznych i zatrudniania pracowników podwykonawców w sposób legalny na umowy o pracę.