Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!
5 marca pod siedzibą Roche Polska na ul. Domaniewskiej w Warszawie odbyła się druga pikieta solidarnościowa przeciw zwolnieniu z pracy działacza Związku Syndykalistów Polski z powodu prowadzonej przez niego działalności społecznej. Protest dotyczył nie tylko tego niesprawiedliwego zwolnienia, ale także powszechnego stosowania przez firmę umów śmieciowych i fikcyjnego samozatrudnienia, w celu pozbawienia pracowników płatnych urlopów, zwolnień chorobowych i składek emerytalnych. Zwolniony domaga się uznania swojego statusu jako pracownika i wszelkich świadczeń z tym związanych. W proteście uczestniczyli lokatorzy i działacze społeczni.
Do pikietujących wyszli przedstawiciele firmy, którzy przedstawili swoje stanowisko, które nie zmieniło się od czasu poprzedniej pikiety. Zostali więc poinformowani, że w razie braku postępów, działania przeciw Roche będą eskalowane i że w niedługim czasie odbędą się akcje nacisku w innych krajach, gdzie działa firma. Międzynarodowa kampania jest koordynowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników, którego ZSP jest częścią. W jej ramach wysłano już dziesiątki listów protestacyjnych z wielu krajów Europy i Ameryki Łacińskiej.
Poniżej, tekst ulotki rozdawanej na demonstracji.
Sprawy umów śmieciowych w Roche Polska ciąg dalszy
Cóż się zmieniło od czasu naszej ostatniej pikiety przeciw bezpodstawnemu zwolnieniu działacza Związku Syndykalistów Polski i Komitetu Obrony Lokatorów? Firma Roche Polska nadal nie przyznaje się do tego, że zwolnienie nie miało żadnych podstaw merytorycznych i że chodziło jedynie o pozbycie się osoby, która zbyt często wypowiada niewygodne prawdy w mediach.
W tym czasie, Roche Polska zdążyło już swoją kampanią lobbingu u polskich władz zapewnić sobie nieprzerwany dopływ gotówki za leki refundowane. Jednak sytuacja pracowników na umowach śmieciowych, zatrudnionych przez firmę, nie zmieniła się. Nadal są na fikcyjnym samozatrudnieniu, nadal są pozbawieni płatnych urlopów i pracodawca ich nie ubezpiecza. Ten układ staje się jeszcze bardziej nieopłacalny wraz z podwyższeniem składki ZUS dla tych „przedsiębiorców”, pracowników/nie-pracowników.
Zadowoleni ze swoich wypłat pracownicy nie-pracownicy mogą być mniej zadowoleni, gdy z dnia na dzień wylądują na bruku i okaże się, że nie ma jak spłacać zaciągniętych hipotek, a firma zaprzeczy, że byli kiedykolwiek pracownikami. Tak jak w przypadku Jakuba, gdzie prawnicy firma twierdzą, że „nikt nie prosił, żeby przychodził 40h/tygodniowo” i że „siedział w biurze z własnej woli” i że „mógł brać urlop kiedy chciał”. Przypadkowo po prostu się tak złożyło, że robił to samo co pracownicy zatrudnieni na etat, ale to nie miało nic wspólnego z pracą.
Zapraszamy na nasz nieoficjalny fanpage firmy Roche Polska: http://roche.zsp.net.pl