Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa: Pikieta informacyjna przeciw podwyżkom cen komunikacji miejskiej i innych usług
Image: 
kontrolmet.png

W dniu 1 lipca, odbyła się pikieta informacyjna Związku Sydnykalistów Polski i Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej (70%), opłat za żłobki (ok. 600%) i innych opłat. Podkreślono, że podwyżki mają miejsce w kontekście innych podwyżek, bardzo dotkliwych dla niezamożnych mieszkańców Warszawy. Chodzi o podwyżki czynszów komunalnych, podwyżki opłat za gaz i elektryczność i spodziewanych podwyżek centralnego ogrzewania, związanych z nadchodzącą prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).

Nie mogąc mieszkać w centrum ze względu na horrendalne czynsze, ludzie będą zmuszeni do przeniesienia się na obrzeża miasta, jednak z powodu podwyżek cen komunikacji miejskiej, ich szanse na znalezienie pracy i uniknięcie zaklętego kręgu ubóstwa i wykluczenia drastycznie zmaleją. W tym samym czasie, miasto marnuje gigantyczne pieniądze na źle zaprojektowane i przepłacone inwestycje, jak Stadion Narodowy.

ZSP wzywało do działań bezpośrednich przeciw podwyżkom, takim jak nie płacenie za bilety i czynsze, organizowanie dziennej opieki nad dziećmi w sposób oddolny, zamiast godzić się na skandaliczne podwyżki. Członkowie KOL zbierali podpisy pod inicjatywą zwołania referendum, które umożliwiłoby odrzucenie podwyżek i zatrzymanie prywatyzacji.

Pomimo bardzo złej pogody i odbywającej się nieopodal gali koncertowej, spora liczba ludzi podchodziła, by podpisywać petycję, czytać ulotki i rozmawiać z protestującymi. Kolejne protesty są planowane w przyszłym miesiącu, w tym akcje w środkach komunikacji.

Strona kampanii przeciw podwyżkom: www.podwyzki.zsp.net.pl