Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa: Pikieta pod siedzibą Nestle
Tagged:  •  

W piątek 16 stycznia, o godz. 17:00 odbędzie się pikieta solidarnościowa z Jackiem Kotulą, związkowcem nielegalnie zwolnionym z firmy Alima-Gerber w Rzeszowie. Pikieta odbędzie się pod siedzibą koncernu Nestle przy ul. Szturmowej 2 w Warszawie.

5 września, firma Alima Gerber S.A. (należącej do Nestle) powiadomiła komisję Solidarności o chęci zwolnienia przewodniczącego związku, Jacka Kotuli, na podstawie art. 52 kodeksu pracy, czyli dyscyplinarnie. Związek nie wyraził zgody na zwolnienie chronionego prawem przewodniczącego, który od początku pełnienia tej funkcji odważnie ubiegał się o polepszenie warunków pracy. Wielokrotnie pokazywał, że w zakładzie łamane było prawo pracy. Ujawnił istnienie bezprawnych nadgodzin w warunkach szkodliwych, bezprawne wprowadzenie regulaminu pracy, źle obliczane stawki nadgodzin itd.

Firma ewidentnie szukała pretekstu, aby pozbyć się takiego człowieka.

Kierownictwo Nestle Polska uznało, że Kotuła działa na szkodę firmy, ponieważ zabiegał, by zakład nie kupował tanich jabłek z Włoch, tylko od lokalnych sadowników.

My uważamy, że firma taka jak Nestle, będąca jedną z głównych firm na zglobalizowanym i korporacyjnym rynku żywności, działa na szkodę lokalnych sadowników, a więc na szkodę lokalnej społeczności, oraz na szkodę konsumentów, którzy padają ofiarami globalnego korporacyjnego rynku i mają coraz mniejszy dostęp do lokalnego, zdrowego jedzenia. Za to na rynku jest coraz więcej niezdrowych produktów wyprodukowanych przez ograniczoną liczbę korporacyjnych gigantów.

Alima Gerber i Nestle, łamiące prawa pracowników, zmuszające ludzi do pracy w szkodliwych warunkach, wyzyskujące ludzi, wyciskające z nich ostatnią kroplę energii, działają na szkodę ludzi będących ich pracownikami.

Taka działalność nie jest przypadkowa dla firmy Nestle. W wielu krajach, Nestle notorycznie łamie prawa pracownicze i związkowe - od Filipin do Indii, od Peru do Polski. W Polsce to nie pierwszy raz, kiedy firma Nestle postępuje niesprawiedliwie wobec pracowników i związkowców. Pamiętamy Goplanę!

Domagamy się, aby firma Alima Gerber i wszystkie firmy należące do koncernu Nestle, szanowały prawa pracownicze. Domagamy się, aby ludzie działający w interesie pracowników i konsumentów nie spotykali się z represjami. Domagamy się przywrócenia do pracy Jacka Kotuli!

ZałącznikRozmiar
neste.jpg137.58 KB