Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Znany program radiowy w Holandii wyemitował reportaż o nadużyciach w OTTO Workforce
Image: 
ottowyzysk.jpg

Znany holenderski program dziennikarstwa interwencyjnego radio Argos wyemitował w sobotę materiał o wyzysku w OTTO Workforce. Jako materiał do programu posłużyły informacje dostarczone przez Anarchistyczną Grupę Amsterdam i Związek Syndykalistów Polski. Dziennikarze przeprowadzili wywiad z Pawłem, jednym z pracowników poszkodowanych przez OTTO, od którego zaczęła się cała kampania przeciw firmie.

Dziennikarze odwiedzili hotele robotnicze zarządzane przez OTTO i wyczerpująco opisali tragiczne warunki zakwaterowania, które w nich panują. Pracownicy opisali, jak są zmuszani do płacenia 300 euro miesięcznie za małe pokoje, gdzie niekiedy stłoczonych jest nawet 6 osób. Próby wyprowadzenia się do innego miejsca zakwaterowania kończyły się często wypowiedzeniem umowy przez firmę. Według OTTO, firma w ogóle nie zarabia na hotelach. Opisano też system kar i potrąceń z pensji, który oficjalnie - według zapewnień prezesa OTTO, Franka van Goola - w ogóle nie istnieje.

Jednak w czasie prawie półrocznej kampanii przeciw OTTO zgromadzono wystarczająco dużo dowodów na nieuczciwość firmy. Słuchacze raczej nie będą mieli wątpliwości, że prezes OTTO nie mówi prawdy. W ten sposób pieczołowicie tworzony wizerunek medialny OTTO, jako firmy atrakcyjnej dla pracowników, a nawet prowadzonej przez filantropów, powoli się rozwiewa.

Paweł opowiedział również o akcji protestacyjnej pod główną siedzibą OTTO w Venray, w wyniku której OTTO zapłaciło pracownikom.

Programu radiowego można posłuchać (w jęz. holenderskim) tutaj: http://weblogs.vpro.nl/argos/

W tej chwili, ZSP prowadzi sprawy 5 byłych pracowników firmy OTTO, którzy nie otrzymali części swoich wynagrodzeń. W wyniku akcji bezpośrednich i medialnych prowadzonych przez AGA/VB, ZSP, oraz PA, OTTO wypłaciło już ponad 5 tys. euro zaległych wynagrodzeń. Z powodu rozgłosu związanego z kampanią, do ZSP zgłaszają się kolejne osoby poszkodowane przez firmę.

www.otto.zsp.net.pl