Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

ZSP popiera strajkujących pracowników PLL LOT
Tagged:  •  

Związek Syndykalistów Polski pragnie wyrazić swoją solidarność z pracownikami PLL LOT, którzy spotykają się z represjami ze strony zarządu firmy za podjęcie działań strajkowych w walce o godne warunki pracy.

Stanowczo potępiamy działania prezesa Rafała Milczarskiego, który zwolnił dyscyplinarnie 67 protestujących za ich udział w strajku. Nie akceptujemy ciągłego zastraszania pracowników i tego, że domaga się od pilotów odszkodowania w wysokości od 400 do 800 tys. złotych. Wcześniej linie lotnicze zwolniły przewodniczącego jednego ze związków zawodowych i wniosły pozew o 200 tys. odszkodowania przeciw związkowcowi za rzekome "naruszenie dobrego imienia firmy".

Działania dyrekcji są żałosne. Wspieramy słuszne żądania pracowników domagających się prawidłowych umów o pracę i polepszenia warunków pracy, zwłaszcza tych, którzy są nisko opłacani.

Każda forma represji pracowników powinna się spotkać z solidarnością innych związków zawodowych i ludzi pracy. Niestety, związki takie jak "Solidarność" podpisały pakt z szefami z politycznego nadania, pokazując raz jeszcze, że rola tego związku nie polega na walce o interesy ludzi pracy, ale na pacyfikowaniu ich protestów.

W świetle tej sytuacji, wzywamy wszystkich do wspierania akcji strajkowej na wszystkie możliwe sposoby. Zachęcamy do bojkotu Linii Lotniczych LOT i wysyłania protestów do zarządu firmy. My, ze swojej strony, domagamy się przywrócenia do pracy wszystkich pracowników zwolnionych za akcję strajkową, wycofania pozwów sądowych przeciw związkowcom i innym pracownikom, oraz przystąpienia dyrekcji do rozmów z protestującymi.

Szczególnie potępiamy ciągłe użycie umów śmieciowych i wymuszonego samozatrudnienia w celu uniknięcia odpowiedzialności pracodawcy wobec pracowników. Jest nie do zaakceptowania, że państwowa spółka stosuje tak haniebne praktyki. Związek Syndykalistów Polski prowadzi kampanię "Dość wyzysku za publiczne pieniądze", w której domagamy się, by pracownicy zatrudniani w sektorze publicznym pracowali na legalnych umowach, bez fikcji samozatrudnienia i innych sposobów przerzucania kosztów pracy na pracowników. Pozwalając na trwanie takiej sytuacji, rząd staje się sprawcą wyzysku pracowników.

Dość represji w PLL LOT. Milczarski do dymisji! Stop antyzwiązkowym i antypracowniczym działaniom tolerowanym przez rząd.

Związek Syndykalistów Polski
Federacja Anarchistyczna - Łódź