Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

ZSP Wrocław - podsumowanie 2019r.
Tagged:

Nie będziemy pisać tutaj o regularnych spotkaniach, codziennej pracy, koordynowaniu spraw itd. Przedstawiamy głównie akcje bezpośrednie, działania edukacyjne i informacyjne.

Poczta Polska - ZSP wspierało pocztowców, którzy zdecydowali się przeprowadzić akcję prostestacyjną polegającą na masowym braniu L4.
www.zsp.net.pl/epidemia-%E2%80%9Egrypy-pocztowych-golebi%E2%80%9D-w-caly...
Cały czas w trakcie była sprawa sądowa, którą Zbyszek Trochimiak wytoczył przeciwko Poczcie Polskiej za dyscyplinarne zwolnienie. Sprawy sądowe odbyły się w styczniu, kwietniu, lipcu i listopadzie. Na wszystkich byli obecni anarchiści, którzy pikietowali przed sądem w ramach solidarności z pracownikiem. Sprawa w pierwszej instancji została wygrana.
www.zsp.net.pl/zbigniewtrochimiak-zwolniony-przez-poczte-polska-listonos...
Teraz w rękach pracowników leży to, czy zorganizują się w miejscu pracy i wywalczą godne warunki. ZSP jest gotowe im w tym pomóc, ale nie zrobi tego za nich.

I love Bio - zgłosiła się do nas pracownica, która została okradziona przez swojego szefa. Więcej o sprawie można przeczytać tutaj:
www.zsp.net.pl/ilove-bio-zaplac-albo-zamknij
Efektem naszych działań (4 pikiety pod sklepem, rozdanie ponad tysiąca ulotek opisujących sprawę, kontakt z przedsiębiorcą, artykuły w mediach, oceny firmy na portalach etc.) było to, że jeden z dwóch sklepów został szybko zamknięty. Poszkodowana otrzymała połowę zaległych pieniędzy, a po niedługim czasie zamknięty został drugi sklep. Byliśmy gotowi walczyć o całość, jednak pracownica przestała się angażować. Zorganizowaliśmy 4 pikiety - ostatnia w marcu.

Z okazji 01.05. z Federacją Anarchistyczną zorganizowaliśmy demonstracje.
www.wolnywroclaw.pl/relacje/1-maja-dzien-walki-pracowniczej/
Grupa zorganizowała dwa pokazy filmów (m.in. z okazji rocznicy wybuchu Rewolucji Hiszpańskiej) i wieczór antywyborczy, gdzie dyskutowano o świadomym bojkocie wyborów. ZSP wraz z inicjatywą "Wrocław dla Rojavy" organizowało 4 pikiety solidarnościowe i kilka spotkań, by nagłośnić sprawę.

W międzyczasie reagowaliśmy i załatwialiśmy "mniejsze sprawy", jak np. sytuacja z kwiaciarni, gdzie pracownica nie otrzymała pełnej wypłaty (którą dotychczas otrzymywała "pod stołem"). W tym przypadku wystarczyło, że kilka osób od nas poszło do miejsca pracy porozmawiać z szefem i przedstawiła mu, co może go czekać. Sprawa została załatwiona natychmiastowo.

Do tego dochodziło wiele pomniejszych spraw, gdzie np. wystarczyło wysłać wiadomość e-mail, by ją załatwić.

Ciągle prowadzimy kampanię "Godna Praca", gdzie zachęcamy do upominania się o umowy o prace.
www.godna-praca.pl

W grudniu w Australii odbył się kongres naszej anarchosyndykalistycznej międzynarodówki, do której dołączyły grupy z Azji.
www.facebook.com/zsp.wroclaw/posts/3386521524707836

Jak wspominałam wcześniej - nie jest to cała nasza działalność, bo tej codziennej, najtrudniejszej i najbardziej potrzebnej nie widać. Akcje efektowne to nie wszystko - wcześniej wymagana jest praca, by je przygotować. Grupa nie jest liczna, jednak jesteśmy aktywni i zawsze stajemy po stronie wyzyskiwanych przeciwko wyzyskującym. Nie uznajemy kompromisów. Potrzebujemy nowych osób, dzięki którym moglibyśmy robić więcej. Zapraszamy - na pewno znajdzie się coś, co będziesz mógł/mogła robić, by ruch posuwał się do przodu. Grafiki, teksty, wydruk ulotek, rozklejanie plakatów,
odpisywanie na wiadomości, organizacja wydarzeń publicznych, interpretacja prawa pracy i masa innych. Każda praca jest tak samo ważna.

Można z nami się skontaktować przez FB www.facebook.com/zsp.wroclaw/, maila dolnyslask[znak małpka]zsp.net.pl lub nr tel. 574 254 878.

Wyzwolenie pracowników musi być dziełem samych pracowników.