Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Związek Syndykalistów Polski intensyfikuje kampanię przeciw OTTO - firma wysyła zbirów na protestujących
Image: 
ottosm.png

Z powodu nowych nadużyć firmy OTTO, ujawnionych przez holenderskich dziennikarzy śledczych, oraz ciągle niepewnej sytuacji pracowników, których broni ZSP, w tym pracownika z Koszalina, który nie jest pewien kolejnych wypłat wynagrodzenia za czas pozostawania na zwolnieniu chorobowym, oraz pracowników z Wrocławia, którym zaniżono liczbę przepracowanych godzin, ZSP ogłosiło, że zamierza pikietować biuro agencji OTTO w Warszawie codziennie, począwszy od 20 czerwca. Protest potrwa przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie, a może dłużej.

Wczoraj miała miejsce pierwsza z serii pikiet, podczas której potencjalnym pracownikom OTTO i przechodniom na ul. Nowy Świat rozdawano ulotki dotyczące nadużyć firmy – ostrzegające przed podejmowaniem pracy u tego nieuczciwego pracodawcy. Dziś, OTTO wysłało na aktywistów zbirów z ochrony, by ich nastraszyć. „Twardziele” przekonywali, że nie wolno rozdawać ulotek przed biurem OTTO. Na pytanie dlaczego nie, odpowiedzieli: „bo nie chcemy was tutaj”. Następnie grozili, że będą fotografować uczestników pikiety i starali się przekonać, że wszelkie działania przeciw firmie są bezcelowe. Oczywiście nikt nie zwracał na nich uwagi.

OTTO nie pierwszy już raz próbuje zastraszyć protestujących. W Holandii, podczas pikiety pod główną siedzibą OTTO, ochroniarze firmy nawet zaatakowali fizycznie aktywistów i starali się nie dopuścić, by pracownicy zapoznali się z ulotkami o firmie. To jeden z problemów, z którym borykają się pracownicy OTTO. Są nieustannie nękani przez zbirów, którzy mówią im co mogą, a czego nie mogą robić i arbitralnie karzą ich grzywnami. Firma liczy zapewne na to, że zastraszeni pracownicy nie będą się upominać o swoje prawa. Jeśli agencji wydaje się, że równie prymitywne metody przyniosą jakikolwiek skutek i nas zniechęcą, to znaczy że kierują nią durnie. ŻADNA taktyka psychologiczna nas nie zniechęci. Nie zadziała też bagatelizowanie problemów z uśmiechem na twarzy lub zaprzeczanie i wykręcanie się opowieścią o „odizolowanych przypadkach”. Nie pomoże też wzywanie policji i ochrony.

Pracownicy, uważajcie i organizujcie się przeciwko wyzyskowi i oszustwu!
www.otto.zsp.net.pl