Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Byłe pracownice Tumiraju uniewinnione!
Tagged:  •  
Image: 
tumiraj-small.jpg

W dniu 23 marca przed Sądem Rejonowym w Warszawie zapadł wyrok uniewinniający dla trzech oskarżonych byłych pracownic Punktu Przedszkolnego i Centrum edukacji terapii i diagnozy Tumiraj przy ul. Regulskiej 86 w Warszawie w dzielnicy Ursus. Wyrok dotyczył pikiety pod placówką, która miała miejsce w 2020 r.

Pracownice od 2020 r. czasu walczą o niewypłacone pensje i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Związek Syndykalistów Polski - Warszawa zorganizował szereg pikiet pod placówką i pod siedzibą fundacji nią zarządzającej, domagając się wypłaty należnych wynagrodzeń. Osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy jednak uchylają się od odpowiedzialności i wynajdują coraz to nowe spółki, pod którymi prowadzą działalność - nic sobie nie robiąc z praw byłych pracowników.

Co gorsza, osoby odpowiedzialne za brak wypłat wytoczyły sprawę karną z art. 51 kodeksu wykroczeń stawiając zarzut zakłócania porządku publicznego krzykiem i alarmem podczas pikiety protestacyjnej. W ten sposób, pracodawca próbował zastraszyć protestujące, żeby nie podejmowały dalszej walki. Prawnik współpracujący ze Związkiem Syndykalistów Polski reprezentował pracownice w sądzie i w dniu 23 marca zostały one uniewinnione. W swoim orzeczeniu, Sąd powołał się na fakt, że pikiety były dozwolone i legalne, a pracownice słusznie domagały się swoich praw pracowniczych.

Wyrok nie jest prawomocny.