Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Do pracowników zatrudniających się w Amazonie przez Manpower i inne agencje
Tagged:  •  
Image: 
poznan-zsp.jpg

Agencja Pracy Manpower znowu rekrutuje do pracy w Amazonie.

Manpower wraca, pomimo iż poprzednio agencja opuściła magazyny Amazona w Poznaniu w atmosferze ogromnej ilości skarg i protestów pracowników. Problemy z terminowością wypłat, z brakiem płatności za okres postojowy i z rozliczaniem nadgodzin spowodowały protesty solidarnościowe pod biurami agencji w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, ale także w innych krajach, w tym pod centralą Manpower w USA i pod domem samego Jeffa Bezosa w Seattle.

Związek Syndykalistów Polski był pierwszą i jedyną organizacją, która w konkretny sposób zareagowała na problemy pracowników agencji Manpower i Adecco w Amazonie. Pracownicy, którzy się do nas przyłączyli, mogli liczyć na naszą pomoc i dzięki naszym wspólnym działaniom, większości z nich udało się odzyskać należne im pieniądze. Teraz chcemy ostrzec rekrutowanych na nowo pracowników przed problemami, których mogą się spodziewać pracując dla agencji w Amazonie.

Jedną z podstawowych spraw jest kwestia płatności za nadgodziny.

Pracownicy mogą nie otrzymać płatności których się spodziewają jeśli w umowie jest klauzula, że praca będzie wykonywana w równoważnym czasie pracy i może być przedłużona do 12 godzin na dobę np. w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym. W takim systemie, nadgodziny liczą się dopiero po przekroczeniu 480 godziny w okresie rozliczeniowym. Więcej na ten temat: https://zsp.net.pl/jak-nie-dac-sie-oszukac-z-nadgodzinami-i-okresem-rozli...

W 2014 roku, grupa pracowników z ZSP Amazon wywalczyła wypłaty za okres postojowy.

ZSP jak jedyna organizacja pracownicza wystapiła o te pieniądze, dzięki czemu pracownicy otrzymali zaległe wynagrodzenia odpowiadające nawet 28 dniom pracy. Szkolenie BHP i dotyczące systemu pracy musi odbywać się po rozpoczęciu pracy i musi być odpłatne. Tak więc przerwa pomiędzy szkoleniem a podjęciem faktycznej pracy jest okresem postojowym i musi być wynagrodzona. Czasem pracownicy czekali nawet miesiąc na sms z informacją, że mają stawić się do pracy. Więcej na ten temat tutaj: https://zsp.net.pl/pracownicy-amazona-nie-otrzymuja-wynagrodzen-za-postoj...

Uwaga! Czasem agencje dawały pracownikom do podpisania jednodniowe umowy na szkolenie! Podpisanie takiej umowy oznaczało brak możliwości starania się o wynagrodzenie za czas postojowy!

ZSP walczyło o zasiłki chorobowe dla tych pracowników, który nie mogli ich otrzymać ponieważ agencje nie wyslały do ZUSu druku Z3.

Niektórzy pracownicy otrzymali nieprawidłowe informacje, że to do nich należy obowiązek składania druków Z3. Jak to naprawdę wygląda przeczytasz tutaj: https://zsp.net.pl/co-zrobic-gdy-pracodawca-nie-dostarczyl-druku-z3-do-zu...

Warto wiedzieć, że roszczenie o wypłatę zasiłku lub świadczenia przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Warto więc ponaglać pracodawcę by wypełnił swój obowiązek i przekazał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS Z3 po ustaniu zatrudnienia!

Pamiętaj o BHP!

Pamiętaj o normach dźwigania i podnoszenia ciężarów i odmawiaj łamania tych zasad! Więcej tutaj: https://zsp.net.pl/ograniczenia-dotyczace-recznego-transportu-ciezarow

Jeśli doznasz wypadku przy pracy, musisz wiedzieć, że pracodawca jest obowiązany zapewnić poszkodowanym pierwszą pomoc. Nawet w przypadku zatrudnienia przez agencję, w razie wypadku w miejscu pracy odpowiedzialność ponosi Amazon. Po wypadku musi zostać sporządzony protokół powypadkowy. Kopie powinien otrzymać poszkodowany i Państwowy Inspektorat Pracy.

Związek Syndykalistów Polski działa przy Amazonie w Sadach od grudnia 2014 r. Zapraszamy do współpracy każdego pracownika, który chce bronić swoich praw i poprawić swoje warunki pracy. Nie mamy biurokratów ani liderów, którzy pilnują pracowników wyręczając w tym szefa. Oferujemy konkretną i skuteczną pomoc, zamiast pustego gadania.

Jeśli potrzebujesz pomocy, chcesz działać z nami lub chcesz dowiedzieć się więcej, pisz do nas: amazon@zsp.net.pl