Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Dość outsourcingu w zielonej Fundacji im. Heinricha Bölla! Domagamy się przywrócenia do pracy naszych kolegów!
Image: 
boll300.jpg

Protest w Warszawie

Niemiecka Fundacja im. Heinricha Bölla jest bliska środowisku Partii Zielonych, jednak wbrew głoszonym przez tę partię postulatom, Fundacja korzysta od lat z outsourcingu i pracowników tymczasowych. Pracownicy tymczasowi zarabiają o wiele mniej, niż pracownicy bezpośrednio zatrudnieni w Fundacji, co tworzy bardzo wyraźny podział. Gdy tylko pracownicy tymczasowi zaczęli się organizować, zostali wyrzuceni z pracy. Wzywamy więc do Międzynarodowego Tygodnia Akcji przeciwko outsourcingowi i antyzwiązkowym działaniom zielonej Fundacji im. Heinricha Bölla.

Od pewnego czasu, outsourcing i praca tymczasowa jest w Niemczech ulubionym sposobem pracodawców, by wywierać nacisk na pracowników, obchodzić prawa pracownicze i zmniejszać wynagrodzenia. Partia Zielonych i Fundacja im. Heinricha Bölla publicznie krytykują postępującą prekaryzację pracy i w toczącej się kampanii wyborczej obiecują wprowadzenie minimalnej pensji 8,5 euro za godzinę. Jednak od lat Fundacja im. Heinricha Bölla korzysta z prekaryjnej pracy tymczasowej opłacanej poniżej tego minimum w zakresie sprzątania, cateringu i zarządzania konferencjami.

Gdy nasi koledzy ze związku FAU Berlin się zorganizowali i począwszy od maja zaczęli otwarcie mówić o tym skandalu, zostali zwolnieni. Od sierpnia nie są już zatrudnieni w Fundacji im. Heinricha Bölla, a zamiast nich zatrudniono innych pracowników przez inną agencję pracy. W Niemczech tego typu zwolnienia byłyby nielegalne, ale umożliwia to stosowanie outsourcingu w Fundacji. To jasny sygnał od pracodawców, że każdy kto będzie się bronić, zostanie zastąpiony przez innych pracowników. Z tego powodu uważamy, że Fundacja ma wrogie wobec związków podejście i domagamy się ponownego przyjęcia do pracy naszych kolegów, na stałych umowach i z odpowiednimi do porozumień zbiorowych wynagrodzeniami.

Wzywamy do Międzynarodowego Tygodnia Akcji od 2 do 9 września b.r. Fundacja im. Heinricha Bölla ma biura w wielu krajach, m.in w Brukseli, Pradze, Warszawie, Zagrzebiu, Sarajewie, Belgradzie, Kijowie i Moskwie (zobacz http://boell.org/web/364.html). W dniu 5 września odbędzie się rozprawa w Sądzie Pracy w procesie przeciw Fundacji im. Heinricha Bölla. Domagajcie się od kierownictwa Fundacji im. Heinricha Bölla, by ponownie zatrudniła naszych kolegów na umowy o pracę i opłacała ich według postanowień porozumień zbiorowych!