Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Międzynarodowy Tydzień Akcji Przeciw Niewypłaconym Pensjom
Tagged:
Image: 
victory-small.png

W dniach 12-18 Października 2020 odbył się Międzynarodowy Tydzień Akcji Przeciw Niewypłaconym Pensjom zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników. Na całym świecie odbyły się akcje zwracające uwagę na problem kradzieży pensji, który niestety dotyczy pracowników we wszystkich krajach.

Związki działające w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Pracowników często były w stanie podjąć skuteczne działania przeciw kradzieżom pensji. Jednym z tych związków jest Związek Syndykalistów Polski. Dzięki działaniom tego związku, setki pracowników były w stanie odzyskać niewypłacone wynagrodzenia i inne świadczenia, do których mieli prawo. Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Akcji przygotowaliśmy historię działań naszego związku, która opisuje różnego rodzaju kradzież pensji - brak płatności w ogóle, częściowe płatności, brak zapłaty za przepracowane nadgodziny, brak płatnych urlopów chorobowych, czy brak płatności składek ubezpieczeniowych (żeby wymienić tylko te, które występują najczęściej).

Wybierając opisy naszych działań, wybraliśmy te, które przedstawiają różnorodne problemy i pokazują sposoby, w jakie pracodawcy oszukiwali pracowników. Niektóre z tych spraw trwały dość długo i zyskały rozgłos, jak w przypadku kampanii w sprawie supermarketom Dino, POLOmarket, czy MarcPol. Inne udało się rozwiązać szybko lub wydarzyły się na tyle dawno, że nie są znane nowemu pokoleniu aktywistów (jak dziki strajk w PKS Grodzisk Mazowiecki, problemy pracowników w JW Constructions, czy kampania przeciw sieci restauracji GreenWay).

Podczas Tygodnia Akcji chcieliśmy zwrócić uwagę na różnego rodzaju problemy napotykane przez pracowników. Zachęcamy do przyłączania się do nas i wspólnego działania!