Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Postojowe na śmieciówkach - teraz także na wniosek pracownika!
Image: 
tarcza.jpg

Zrealizowany został jeden z naszych postulatów dotyczących świadczenia postojowego dla pracowników na umowach śmieciowych.

W dniu 19 czerwca b.r. Sejm przyjął poprawki Senatu do tzw. Tarczy 4.0 czyli Ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (druk nr 427).

Jedna z poprawek stanowi łatę na bardzo poważny mankament dotychczasowej Tarczy Antykryzysowej. Mianowicie, w razie odmowy złożenia przez pracodawcę wniosków o świadczenie postojowe dla osób pracujących na umowach śmieciowych nie było możliwości otrzymania tego świadczenia. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że świadczenie postojowe zostało wypłacone względnie małej liczbie poszkodowanych. Jak podawał w maju portal podatki.biz, złożono niewiele ponad 100 tys. wniosków. A poszkodowanych może być ponad 2 mln pracowników.

Niechęć pracodawców do składania wniosków w ZUS nie jest zaskakująca. W końcu to ZUS kontroluje prawidłowość zatrudniania pracowników na umowach o dzieło. Nie dziwi, że pracodawcy nie chcieli składać sami na siebie "donosów" za pół-legalne formy zatrudnienia i unikali składania wniosków o świadczenie postojowe kosztem swoich pracowników. Ten problem przewidzieliśmy i wskazywaliśmy na niego jeszcze w marcu w naszej krytyce "Tarczy Antykryzysowej". W maju zorganizowaliśmy protest pod Sejmem domagając się Tarczy Społecznej opartej na naszych postulatach.

Na szczęście ten problem został rozwiązany. W poprawce Senatu, zatwierdzonej w piątek przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, czytamy m.in. (w punkcie 91 na str. 31):

Art. 15zsa. 1. W przypadku odmowy złożenia wniosku przez zleceniodawcę w sposób wskazany w art. 15zs ust. 2, osoba uprawniona, która jest zleceniobiorcą, może złożyć wniosek o świadczenie postojowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik musi podać we wniosku swoje dane i numer rachunku bankowego do dokonania przelewu, a także złożyć oświadczenie, że pracodawca odmówił złożenia wniosku.

Warto też znać termin, do którego mogą być składane wnioski. Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Nadal jest więc na to czas.