Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Przeciw umowom śmieciowym pod Centrum Nauki Kopernik
Tagged:  •  
Image: 
cnk-pl.png

W dniu 16 maja, z okazji Nocy Muzeów, ZSP - ZW zorganizowało pikietę pod Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Protestowaliśmy przeciwko korzystaniu z outsourcingu i umów śmieciowych w instytucjach publicznych, a także pensjom niższym niż minimalne. W swojej ulotce, rozdawanej czekającym w kolejce do CNK, związkowcy napisali:

"Centrum korzysta z usług agencji ochrony Ekotrade. Agencja ta zasłynęła tym, że nie płaci pracownikom na czas, proponuje stawki mniejsze niż płaca minimalna. Zdarza się, że w umowach brakuje informacji o stawkach. Na tym samym obiekcie, pracownicy mogą zarabiać inne stawki wykonując tą samą pracę. Gdy stawka nie figuruje w głównej umowie, czasem podawana jest jedna suma ryczałtowa w drugiej fikcyjnej umowie.

Wiele instytucji miejskich i państwowych – administracja publiczna, ministerstwa, instytucje kulturalne, itd. - stara się unikać odpowiedzialności za pracowników, zlecając ich pracę zewnętrznym agencjom. Warunki pracy takich pracowników stają się bardzo niepewne, nie spełniają norm prawnych i nie gwarantują nawet minimalnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach, pracownicy instytucji publicznych zarabiali tylko 3,5 złotych na godzinę... i w ogóle nie otrzymali nawet tak nędznych wypłat! Oszczędności uzyskane w ten sposób przez instytucje publiczne są dość niewielkie, bo pośrednik zgarnia wysoką marżę, nie oferując pracownikom prawie nic w zamian. A my wszyscy jako społeczeństwo sporo płacimy za skutki takiej polityki, bo nie da się żyć za pensję mniejszą od minimalnej."

Niedługo po rozpoczęciu pikiety, szef ochrony obiektu wezwał policję i bezskutecznie starał się nie dopuścić do kontaktu protestujących z odwiedzającymi. Nieco kuriozalnym był fakt, iż odwoływał się do "poczucia etyki" i "zaniechania protestu gdy rodziny chcą spokojnie spędzać czas". Nie wspomniał jednak nic o etycznych aspektach utrzymywania rodziny na pensji 5 zł/h, zwłaszcza gdy pracodawca nie wypłaca nawet tak nędznych wynagrodzeń.

Związek Syndykalistów Polski uważa istnienie pensji niższych niż minimalne za skandal. Korzystanie przez instytucje publiczne z firm, które nie wypłacają wynagrodzeń na czas - lub w ogóle - jest niedopuszczalne. Domagamy się, by instytucje publiczne korzystały jedynie z takich firm, które płacą przynajmniej pensję minimalną i stosują normalne umowy o pracę.

Protesty z okazji Nocy Muzeów odbyły się 15 maja również w Krakowie

15 maja przed krakowską Cricoteką od godziny 17.45 pikietowali pracownicy instytucji kultury. Domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń. Dziś był to już drugi protest muzealników, wcześniej pikietowali pod Urzędem Marszałkowskim. Zgromadzeni z pod Cricoteki przeszli pod Muzeum Narodowe. Związek Syndykalistów Polski zaznaczył swoją solidarność z pracownikami poprzez symboliczną obecność na proteście.