Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Sprawa Lionbridge przed sądem pracy oraz demonstracja pod warszawską siedzibą firmy
Tagged:  •    •  

4 lipca przed Sądem Pracy w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie w sprawie o przywrócenie do pracy działacza związkowego zwolnionego przez Lionbridge Polska pod pozorem "ujawnienia tajemnicy firmy".

Przedstawiciele pozwanego, spółki Lionbridge, nie byli w stanie zaprezentować dowodów przewinienia działacza związkowego i poprosili o dodatkowy czas na "dosłanie kolejnych dokumentów". Jednym z dowodów, które dotychczas "zapomnieli" przysłać, miała być angielska wersja artykułu "Lionbridge: globalizacja niskich płac", która zawiera informacje o rocznych przychodach firmy. Te informacje jednak były wcześniej publikowane w publikacjach biznesowych i z samej swojej natury (spółka jest notowana na giełdzie amerykańskiej) nie mogą być tajne. Działania prawników Lionbridge należy ocenić jako zwykłą grę na czas.

Po południu, pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody (ulewny deszcz) odbyła się pikieta pod biurem Lionbridge przy ul. Jutrzenki 183 organizowana przez Związek Syndykalistów Polski. W demonstracji uczestniczyli też członkowie grupy Wolność Równość Solidarność, Inicjatywy Pracowniczej, Lewicowej Alternatywy, Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja i inne osoby niestowarzyszone.

Zgromadziło się około 40 demonstrantów, którzy skandowali "Dość waszych bajek, związek zostaje", "Solidarność naszą bronią" i inne hasła pro-pracownicze. Zgodnie z obowiązującą już tradycją rozpoczętą przez Słowackich towarzyszy, na ogrodzeniu firmy został powieszony pluszowy lew - symbol firmy. Zaprezentowano także prezesowi nowy środek lokomocyjny - nowoczesną taczkę. Na koniec demonstracji, przedstawiciel protestujących wręczył członkom zarządu firmy Lionbridge (która zajmuje się tłumaczeniami) dokument do przetłumaczenia na wszystkie języki świata, opisujący antyzwiązkową postawę zarządu firmy oraz akcje solidarnościowe, które odbywają się na całym świecie. Poproszono firmę, by dostarczyła gotowe tłumaczenie na poniedziałek rano, w celu umieszczenia na stronie internetowej http://lionbridge.zsp.net.pl

W tym samym czasie odbyły się demonstracje pod biurami Lionbridge w Dublinie, Madrycie i Kopenhadze.