Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa, Chorzów, Katowice: Protesty solidarnościowe pod placówkami Forda
Tagged:  •    •    •  
Image: 
visteon_pick_wawa.png

ZSP zorganizowało wczoraj akcje solidarnościowe z hiszpańskimi pracownikami Visteon Cadiz Electronica walczącymi z zamknięciem zakładu w Kadyksie. Akcje były częścią Międzynarodowego Dnia Solidarności przeciw Ford-Visteon ogłoszonego przez hiszpańskie CNT i Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników.

Ulotka

Visteon jest jedną z wielu spółek zależnych od Forda, które zostały stworzone, by zwiększać zyski firmy przez zlecanie pracy na zewnątrz, transferować środki poza firmę i dokonywać licznych kombinacji mających na celu unikanie płacenia podatków i spełnianie zobowiązań wobec pracowników. 450 pracowników Visteon w Kadyksie w Hiszpanii ma zostać zwolnionych, gdyż firma chce zarobić na likwidacji fabryki. Sekcja CNT działająca w zakładzie postanowiła podjąć walkę, w odróżnieniu od pozostałych związków działających w zakładzie.

W ramach międzynarodowego dnia akcji, ZSP zorganizowało pikiety pod biurami i salonami Forda w Warszawie, Chorzowie i Katowicach. Ulotki informacyjne o akcji zostały rozwieszone w fabryce Fiata w Tychach. List protestacyjny został wręczony dyrekcji Forda w Warszawie.

Pracownik Forda, który odniósł się z sympatią do pikietujących, przekazał też ciekawe informacje o działaniach Visteon w Polsce. Fabryka części w Praszce, która dostarcza części m.in. Fordowi, została przejęta przez Visteon w 2005 r. Spółka zwolniła połowę załogi (z 1620 pracowników zostało 800). Aby uniknąć odpraw związanych ze zwolnieniami zbiorowymi, firma zwalniała pracowników po dwóch na raz, pod różnymi pozorami. W 2007 r. pracownicy przegłosowali działania strajkowe w referendum, jednak żółte związki zaniechały strajku w zamian za drobne podwyżki i gwarancję zatrudnienia na 10 lat. Jednak w tym samym roku Visteon sprzedał fabrykę (zaledwie dwa lata po jej przejęciu). Od tego czasu została sprzedana pięć razy. Oczywiście gwarancje zatrudnienia nie konicznie przeniosły się na nowych właścicieli. Obecny właściciel fabryki, spółka Neapco, w tym tygodniu ogłosiła redukcję zatrudnienia o 10%.

Pikiety solidarnościowe i akcje wysyłania faksów protestacyjnych zorganizowane przez MSP odbyły się również w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Słowacji i Portugalii.