Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa: Dzień lokatora
Image: 
dzlok41.png

2 października w Warszawie odbył się protest lokatorski w ramach międzynarodowego Dnia Lokatora. Protest zorganizował Komitet Obrony Lokatorów, wraz z ośmioma innymi stowarzyszeniami i działacze ZSP także brali udział w akcji. Lokatorzy protestowali przeciw narastającym naruszeniom ich praw, które przejawiają się w bezprawnym przekazywaniu nieruchomości razem z lokatorami, drastycznych podwyżkach czynszów, ignorowaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli i zaniedbywaniu zasobów komunalnych przez władze miasta.

Protestujący zebrali się na rogu ul. Floriańskiej i al. Solidarności, po czym przemaszerowali ulicami Jagiellońską, Okrzei, Targową, Wileńską i Inżynierską, zatrzymując się pod kamienicami dotkniętymi reprywatyzacjami, gdzie lokatorzy otrzymują eksmisje na bruk i gdzie właściciele odcinają bezprawnie dostęp do wody bieżącej. Lokatorzy mieszkający w tych kamienicach opowiedzieli o swojej bieżącej sytuacji. Celem skoncentrowania się na realnych historiach mieszkańców było wzmocnienie wzajemnej solidarności uczestników ruchu.

Demonstrację obserwowali też z balkonów liczni mieszkańcy domów położonych na trasie przemarszu. Na ich użytek przemawiający przypominali, jak ważne jest przyłączenie się do ruchu lokatorskiego, by zatrzymać – wtedy kiedy jeszcze jest na to czas – proces nielegalnego oddawania prywatnym właścicielom lokatorów wraz z kamienicami. Przemarsz zakończył się w muszli w Parku Praskim, gdzie dyskutowano o typowych problemach lokatorskich i udzielano praktycznych porad.

Fotki