Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Obrona lokatorów
Image: 
demomale.jpg

W dniach od 9 maja do 13 czerwca w Warszawie odbył się szereg protestów organizowanych przez Komitet Obrony Praw Lokatorów i Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy Warszawa.

Kolejne protesty w cyklu odbywały się pod urzędami dzielnic Warszawy. Protesty odbyły się w dzielnicach Wola, Praga-Południe, Praga-Północ, Włochy, Targówek i Śródmieście. Hasłem przewodnim protestu było "Chcemy mieszkań komunalnych!"

Bezpośrednią przyczyną protestu było systematyczne ignorowanie potrzeb lokatorów przez urzędników wydziałów zasobów lokalowych i władze dzielnic. Objawia się to przyznawaniem lokali nienadających się do zamieszkania (zagrzybienie ścian, brak łazienek), bądź wręcz odmowami zakwalifikowania do najmu osób, które spełniają wszelkie kryteria. Urzędnicy motywują to często brakiem lokali, tak jakby na lokatorów spadała odpowiedzialność za ten stan rzeczy.

W akcjach uczestniczyli przede wszystkim lokatorzy dotknięci problemem. Wielu z nich od lat działa razem z nami, pomagając nam na dyżurach lokatorskich oraz solidaryzując się z osobami zagrożonymi bezdomnością. Na akcjach obecni byli mieszkańcy wszystkich dzielnic Warszawy. Skandowaliśmy hasła "Urzędasy do roboty", "Chcemy mieszkań komunalnych". Po każdej z akcji, uczestnicy dokonywali okupacji urzędu, domagając się rozmowy z burmistrzem lub osobami odpowiedzialnymi z urzędu dzielnicy.

Image: 
okrzejowkizsp.jpg

W związku z powtarzającymi się podpaleniami budynków komunalnych na warszawskiej Pradze, tzw. "Okrzejówki" zostały reaktywowane. Decyzja o ich reaktywacji zapadła dnia 17 marca 2013 podczas spotkania warszawskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski.

Podjęliśmy wówczas decyzję o ogłoszeniu tego publicznie dzień później podczas pikiety pod prokuraturą generalną w sprawie nieudolnego działania władz w sprawie wyjaśnienia morderstwa na działaczce lokatorskiej – Jolancie Brzeskiej.

Pierwszy z patroli pilnował całą noc z poniedziałku na wtorek okolice Brzeskiej i Inżynierskiej. W chwili obecnej organizujemy się na okres do 1 kwietnia 2013. O sprawie będziemy informowali na bieżąco.

Kontakt dla osób chętnych do udziału w Okrzejówkach: info@zsp.net.pl

Jakub Wróblewski – ZSP Warszawa

Image: 
zspeuro.png

8 czerwca, w dniu otwarcia Euro, w Warszawie odbyła się pikieta zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów oraz Związek Syndykalistów Polski. Rozdano setki ulotek, mówiono jak zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych i, że mieszkańcy zapłacą za ten dług podczas gdy nieliczne firmy i UEFA bogaczą.

Tekst ulotki:

Euro dla nielicznych, reszta zapłaci rachunki

Polska wydała około 26 miliardów euro na przygotowania do Mistrzostw Europy. Musieli za to zapłacić mieszkańcy. Zarobią ci, co zwykle. Mieszkańców miast dotknęły już podwyżki cen komunikacji miejskiej, opłat za żłobki, opłat za wodę i ścieki, wyższe czynsze komunalne, oraz wyższe ceny energii elektrycznej. Prywatyzacja państwowych zakładów użyteczności publicznej miała zapewnić brakującą kasę. Jednak to oznacza też w przyszłości wyższe koszty utrzymania, jak w przypadku prywatyzacji zakładu ciepłownictwa w Warszawie. Łączy się z tym też likwidacja szkół i przedszkoli, szkolnych stołówek, ośrodków zdrowia, bibliotek i ośrodków pomocy społecznej. Infrastruktura (zwłaszcza w biedniejszych częściach miast) jest w opłakanym stanie i władze nie zamierzają wcale wykorzystać podwyższonych opłat na podniesienie jej standardu.

Image: 
konfpras.png

Działacze Związku Syndykalistów Polski oraz Komitetu Obrony Lokatorów ostro skrytykowali politykę rządu i władz miasta Warszawy podczas konferencji prasowej poświęconej wzrostowi liczby eksmisji, w świetle zbliżającego się zakończenia okresu ochronnego 31 marca.

Rząd nie oferuje żadnych perspektyw milionom rodzin, których nie stać na zakup mieszkania, czy wynajęcie go za cenę komercyjną. Zamiast tego, ułatwia się procedurę eksmisji. Po 31 marca (koniec okresu ochronnego) będzie można eksmitować ludzi na bruk lub do noclegowni, bez konieczności zapewnienia lokalu zastępczego. M.in. dlatego 31 marca ma się odbyć demonstracja w Warszawie przeciw antyspołecznej
polityce rządu.

Image: 
dzlok41.png

2 października w Warszawie odbył się protest lokatorski w ramach międzynarodowego Dnia Lokatora. Protest zorganizował Komitet Obrony Lokatorów, wraz z ośmioma innymi stowarzyszeniami i działacze ZSP także brali udział w akcji. Lokatorzy protestowali przeciw narastającym naruszeniom ich praw, które przejawiają się w bezprawnym przekazywaniu nieruchomości razem z lokatorami, drastycznych podwyżkach czynszów, ignorowaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli i zaniedbywaniu zasobów komunalnych przez władze miasta.

Image: 
bezpraw.png

W dniu 11 lipca rozpoczął się proces przeciwko Komitetowi Obrony Lokatorów za film umieszczony na stronie organizacji o problemach mieszkańców z administratorką budynku. Czlonkowie ZSP, którzy także działają w Komitecie i nakręcili film, stanęli w obronie wolności słowa oraz prawa do zabierania głosu w konfliktach społecznych.

Przed sądem odbyła się mała pikieta. Na korytarzu sądowym było pełno ludzi, a niektórzy lokatorzy opowiedzieli o swojej historii mediom. Ponieważ nie było miejsca w sali, starsi ludzie siedzieli na podłodze.

Image: 
nieboj.png

Komitet Obrony Lokatorów został pozwany za umieszczenie filmu na swojej stronie internetowej. Rozprawa przeciw Komitetowi odbędzie się w poniedziałek 11 lipca, w Sądzie Okręgowym na al. Solidarnosci 127, o godz. 10:00 w sali 241.

ZSP prosi o aktywnie wsparcie pozwanych!

Jeśli zależy Ci na wsparciu głosu lokatorów i swoboda słowa - przyjdź na rozprawę! Zapraszamy już o godz. 9:30

Image: 
danblog_logo.png

Akcja Lokatorska zaprasza na:

MARSZ LOKATORÓW

Wspólną manifestację lokatorów i lokatorek Nadodrza, mającą zwrócić uwagę na problemy z którymi muszą radzić sobie mieszkańcy naszej dzielnicy.Przyjdź. Opowiedz o swoich problemach. Poznaj ludzi w podobnej sytuacji. Zacznij działać wspólnie z innymi

Start:
11 czerwca (sobota)
Godzina 17:00
Pl. Staszica

Image: 
wojna_0.jpg

Prosimy o pilne podpisywanie PETYCJI PRZECIW NOWELIZACJI.

Komitet Stały rady Ministrów już w najbliższy czwartek ma się zająć forsowaniem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Według rządowej nowomowy, ma chodzić o "walkę z nieuczciwymi lokatorami" i "przyznanie pomocy najbiedniejszym", "zracjonalizowanie wydatków". Zdaniem organizacji lokatorskich, proponowane przez rząd zmiany prawne nie tylko nie rozwiążą problemów mieszkaniowych trapiących lokatorów, ale przyczynią się do znacznego pogorszenia i tak już tragicznego położenia ludzi ubogich.

Rząd chce "urynkowić" czynsze komunalne. Gminy będą mogły ustalać albo stawkę dla całej dzielnicy, albo dla konkretnego budynku. To znaczy, że lokatorzy komunalni w bardziej atrakcyjnych dzielnicach mogą spodziewać się nowych podwyżek czynszów. Czynsz ma też pokrywać koszt utrzymania budynku, co może zależeć od stanu budynku czy decyzji administratorów o wydatkach. Jednak poprzednie podwyżki czynszów - choć też uzasadniane koniecznością finansowania remontów - jedynie w znikomej części zostały przeznaczone na remonty starych kamienic komunalnych.

Image: 
jcrop_asjfau.jpg

W sobotę 19 marca, członkowie Związku Syndykalistów Polski, Akcji Lokatorskiej i Komitetu Obrony Lokatorów skorzystali z zaproszenia niemieckiego związku FAU, by przedstawić sytuację ruchu lokatorskiego w Polsce. Spotkanie odbyło się w lokalu FAU w Berlinie.

Zaprezentowane zostało tło dzikiej reprywatyzacji, która ma miejsce w Warszawie, pomimo braku umocowania prawnego w ustawodawstwie, nieruchomości są przekazywane osobom podającym się za spadkobierców właścicieli, które następnie w bezwzględny sposób pozbywają się lokatorów podnosząc czynsze i doprowadzając do katastrof budowlanych. Jednocześnie, miasto nie zapewnia lokali zamiennych, podpierając się naciąganymi przepisami prawnymi i tak ustawiając kryteria dochodowe, by jak najwięcej osób pozostało bez pomocy mieszkaniowej.

Przedstawiono działania podejmowane przez Komitet Obrony Lokatorów w Warszawie i Akcję Lokatorską we Wrocławiu, polegające na naciskach na lokalne władze, okupacjach urzędów i sal obrad Rady Miasta, oraz samoorganizacji lokatorów w walce o ich prawa. Omówiono szereg sukcesów w indywidualnych sprawach lokatorskich i o tym, jak działaczom lokatorskim udało się uchronić dziesiątki rodzin od eksmisji na bruk i bezdomności. Mówiono również o akcji odmowy płacenia czynszów i innych metodach walki z kamienicznikami, przez nagłaśnianie przypadków łamania praw lokatorów, itp.

Subskrybuj zawartość