Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa: Protest ZSP pod salonem Empiku na ul. Marszałkowskiej
Tagged:  •  
Image: 
empikmarszal.png

Dziś w Warszawie, pod największym salonem Empiku na ul. Marszałkowskiej, odbyła się pikieta solidarnościowa z pracownikami sieci. Pikietę zorganizował Związek Syndykalistów Polski. W wyniku bardzo licznej liczby zgłoszeń pracowników sieci, jury konkursu na Najgorszego Pracodawcę uznało Empik za "zwycięzcę" w tej mało chwalebnej konkurencji.

Ponieważ pikieta była reklamowana na Facebooku, który jest dokładnie monitorowany przez dyrekcję, ochrona salonu była przygotowana. Detektywi zatrudnieni przez Empik od pierwszych chwil śledzili aktywistów i fotografowali ich. Mimo to, w salonie rozłożono gazety ZSP "Zapłata" zawierające informacje na temat umów śmieciowych i kampanii w obronie praw pracowniczych, a także łamania praw pracowników, w tym na przykładzie sieci Empik. Pracownikom rozdano też ulotki informacyjne, zachęcające do wystąpienia w obronie swoich praw.

Pikietujący nawoływali klientów do bojkotu sieci, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy pracowników, takie jak niepłatne nadgodziny, zmuszanie pracowników do przychodzenia do pracy w czasie choroby, mobbing i zastraszanie przez przełożonych.

Reakcje przechodniów i klientów były w większości pozytywne, choć wiele osób było zaskoczonych, gdy dowiedziało się o praktykach firmy, którą dotąd uważali za "na poziomie". Jedna osoba starała się udowodnić, że wyzysk panujący w Empiku wynika jedynie z faktu, iż jest to "obcy kapitał", jednak dość łatwo było zbić takie argumenty, zważywszy, że większość spraw związanych z mobbingiem ma wydźwięk całkiem rodzimy.

Pikiety pod różnymi salonami w kraju będą kontynuowane, aż do spełnienia postulatów pracowników, którzy zgłaszają się do Związku Syndykalistów Polski.

Jeśli jesteś byłym lub obecnym pracownikiem Empiku i masz żądania wobec firmy, pisz na adres: info@zsp.net.pl
Dołączymy Twoje żądania do kampanii! Razem, możemy osiągnąć więcej!

Polub też stronę FB: Empik Najgorszym Pracodawcą Roku