Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Wrocław: Spotkanie lokatorskie zorganizowane przez Związek Syndykalistów Polski
Image: 
jcrop_2010-12-05_18.38.14.jpg

W dniu 5 grudnia we Wrocławiu odbyło się spotkanie lokatorskie mieszkańców dzielnicy Nadodrze, zorganizowane przez wrocławską sekcję Związku Syndykalistów Polski. Spotkanie odbyło się w Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka. Celem spotkania było poznanie lokatorów komunalnych mieszkających w dzielnicy oraz zachęcenie ich do działalności społecznej w celu rozwiązania nękających ich problemów.

Jak na większości tego typu spotkań, najwięcej przyszło ludzi w podeszłym wieku, ale byli też młodzi lokatorzy. Lokatorzy opowiedzieli swoje historie, o najmie lokali w często katastrofalnym stanie technicznym, o swoich zmaganiach z administracją odmawiającą remontów budynków, oraz o swoich doświadczeniach z działalności społecznej. Moderatorzy starali się ukazać opisywane zjawiska w kontekście zjawiska rewitalizacji/gentryfikacji, pokazując planowy charakter zmian, który w sposób niekorzystny odbija się na niezamożnych mieszkańcach lokali komunalnych.

Przedstawiciel Komitetu Obrony Lokatorów i ZSP z Warszawy opisał, jak powstała organizacja lokatorska działająca na warszawskiej Pradze (dzielnicy o podobnym przekroju społecznym, jak Nadodrze) i jak mozolna praca nad indywidualnymi problemami poszczególnych lokatorów może zostać przekształcona w solidny zasób wiedzy, a lokatorzy, którzy przezwyciężyli poczucie niemocy mogą stać się aktywnymi działaczami społecznymi, którzy angażują się tylko w swoje sprawy, ale także w sprawy innych lokatorów.

Uczestnicy zebrania zgodnie postanowili rozpocząć cykl spotkań lokatorskich i powołać własną organizację lokatorską.