Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Wygrana ZSP z Schaffa Shoes!
Tagged:  •  
Image: 
schaffa-protest.jpg

Konsekwentna walka o swoje prawa przynosi sukces!

Schaffa Shoes to niewielka sieć sklepów obuwniczych. Jak w wielu miejscach w Polsce – tam też przedsiębiorcy czuli się bezkarni i pomimo tego, że pracownicy wypracowali dla nich niemały zysk postanowili dodatkowo pozbawić ich wynagrodzenia. Różnica polega na tym, że w tym przypadku pracownicy zareagowali i postanowili, że nie pozwolą sobą pomiatać.

Na początku 2018 r. poszkodowani pracownicy zaczęli działać w ZSP. Firma zwolniła jedną z nich nie wypłacając ekwiwalentu urlopowego i zaległego wynagrodzenia.
ZSP przeanalizował sprawę razem z pracownikami firmy i w kwietniu tego roku zorganizował pikietę pod sklepem. Efekt był natychmiastowy – wystraszeni właściciele niezwłocznie przelali część pieniędzy. W grudniu ZSP zorganizowało kolejną pikietę w sprawie oddania reszty pieniędzy. Kierownictwo sklepu zachowywało się skandalicznie, próbowało zastraszać protestujących i wyrywać megafon osobom przemawiającym. Po raz kolejny przedsiębiorca nauczony latami prowadzenia biznesu w tym kraju czuł się bezkarny i myślał, że anarchosyndykaliści mu odpuszczą.

W grudniu 2019 r. zapadł wyrok w sądzie – pracownica wygrała. Przedsiębiorca wciąż nie zamierzał zapłacić zagrabionych pieniędzy. Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość, że komornik zajął jego konto celem wyegzekwowania należnych środków. Tak kończą ludzie pomiatający swoimi pracownikami.

Sprawa ta udowadnia dwie rzeczy;

  1. Warto walczyć o swoje prawa – możemy zyskać godność, pieniądze i pokazać innym, że pracownicy nie są bezsilni, a akcje bezpośrednie są skuteczne.
  2. Nie warto zadzierać ze Związkiem Syndykalistów Polski. Kolejna firma przegrała finansowo i wizerunkowo.

Chcesz działać z nami? Zapraszamy. Zawsze stajemy po stronie wyzyskiwanych, nigdy po stronie wyzyskiwaczy.