Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Żabka na Puławskiej zamknięta w wyniku protestów
Tagged:  •  
Image: 
zabka-strona-small.jpg

Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy Warszawa przeprowadził serię protestów pod sklepem Żabki na ul. Puławskiej 116 w Warszawie. Ajent sklepu okradł z pensji dwójkę byłych pracowników. W wyniku protestów, centrala Żabki wypowiedziała umowę z ajentem.

Poszkodowanym był chłopak, którego trudna sytuacja rodzinna zmusiła do podjęcia pracy w wieku 17 lat. Ajent wykorzystywał go do pracy na czarno, za stawkę poniżej minimalnej, bez przerw dobowych i tygodniowych, delegował do zadań i organizował pracę w sposób, w który nie wolno zatrudniać nieletnich, zmuszał do nieodpłatnych nadgodzin dalece przekraczających wymiarem dopuszczalne w kodeksie pracy, by ostatecznie nie zapłacić jemu i jego osobie partnerskiej łącznie prawie 30 tysięcy złotych. Jakby tego było mało, w odwecie za domaganie się przez niego wypłaty, pobił go i publicznie znieważał.

Przestępcy spod szyldu Żabki z reguły na cel obierają właśnie osoby najbardziej dotknięte przez nierówności społeczne, osoby chore, samotne matki, nieletnich, osoby w kryzysie mieszkaniowym czy osoby queerowe. Państwo nie broni tych osób przed popadnięciem w nędzę i nie interesuje się, gdy ich desperację wykorzystują bezwzględni przedsiębiorcy. Solidarność to jedyna skuteczna forma obrony, która daje szansę na sprawiedliwość.

Uważamy sieć Żabki za patologię numer jeden na polskim rynku pracy. Centrala Żabki jest od dłuższego czasu świadoma problemu, ale uważa, że wystarczy twierdzić, że „centrala nie jest w stanie kontrolować, co robią franczyzobiorcy”. Kiedy przedstawiciele centrali Żabki otrzymali zgłoszenie o nieprawidłowościach, które miały miejsce w sklepie przy ul. Puławskiej 116 w Warszawie, przez wiele miesięcy nie zrobili zupełnie nic. Na ich reakcję trzeba było zaczekać, aż do momentu, w którym sprawą zainteresowały się media.

Taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Nie akceptujemy tego, że największa sieć sklepów w Polsce jest miejscem systematycznej kradzieży pensji.

Od sieci Żabka domagamy się:

  • Wprowadzenia wymogu zatrudniania pracowników na umowy o pracę
  • Stworzenia funduszu w celu wypłaty zaległych wynagrodzeń okradzionym pracownikom
  • Przeprowadzenia audytów w całej sieci pod kątem nielegalnego i niezgodnego z Kodeksem Pracy zatrudnienia

Dalsze działania w celu odzyskania skradzionego wynagrodzenia będą prowadzone drogą sądową.

Jeśli masz problemu z nieuczciwym ajentem Żabki, skontaktuj się z ZSP: info@zsp.net.pl