Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

ZSP kontynuuje walkę o niewypłacone pensje za remonty lokali ZGN Wola
Tagged:  •    •  
Image: 
zsp-wola.jpg

ZSP Związek Wielobranżowy Warszawa kontynuuje działania w sprawie oszukanych pracowników budowlanych, zatrudnianych przy remontowaniu lokali komunalnych w warszawskiej dzielnicy Wola.

Pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń od wykonawcy, firmy Edyta Lucińska, która nie przedstawiła im obiecanych umów. Zostali bez grosza i po kilku miesiącach pracy trafili do ośrodka dla bezdomnych na Pradze. Jednym z głównych problemów jest fakt, że pracownicy nie mieli żadnych umów o pracę. Mimo, iż obiecano im podpisanie umów, nigdy to nie nastąpiło.

Jak na razie działania organów państwowych nie były zbyt pomocne. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła, że nie była w stanie ustalić miejsca pobytu właścicielki nieuczciwej firmy i że prawdopodobnie przebywa ona zagranicą. Inspektor Pracy napisał:

"Nawet gdyby udało mi się nawiązać kontakt z Panią Edytą Lucińską, w związku z faktem, że w jej firmie nie są zatrudniani pracownicy, nie mam możliwości przeprowadzenia kontroli."

Trudno sobie wyobrazić, jak inspektor chciał przeprowadzić kontrolę legalności zatrudnienia, jeśli praca bez umowy nie może być przedmiotem kontroli. Wygląda to raczej na chęć umycia rąk od całej sytuacji, co też widoczne było w zachowaniu Rzecznika Dzielnicy Wola, który odsyłał nas właśnie do Inspekcji Pracy.

Związek Syndykalistów Polski zapewnia poszkodowanym pracownikom pomoc prawną, zmierzającą do ściągnięcia zaległych należności. Wystąpiliśmy o dostęp do informacji publicznych, celem ustalenia jakie umowy łączyły Zakład Gospodarowania Nieruchomościami z firmą Edyta Lucińska i jakie były przepływy finansowe pomiędzy podmiotami. Otrzymaliśmy obszerną dokumentację na ten temat i będzie ona podstawą do dalszych działań sądowych. O postępach sprawy będziemy informować na bieżąco.

Materiał o naszych poprzednich działaniach dostępny jest tu: https://zsp.net.pl/oszukani-pracownicy-edyta-lucinska-remontujacy-lokale-...