Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Poszkodowani pracownicy marketów Marcpol walczą o wynagrodzenia
Tagged:  •  
Image: 
marcpol.png

W czerwcu b.r. została ogłoszona upadłość firmy Marcpol, znanej od 1988 r. sieci supermarketów działającej w Warszawie i okolicznych miejscowościach.

W ciągu ostatnich kilku lat, firmie zdarzało się już spóźniać z czynszem i wypłatami dla pracowników. Jednak od momentu ogłoszenia upadłości wypłaty dla pracowników całkowicie ustały. Pracownicy nie mogą doprosić się należnych pensji za maj i kolejne miesiące. Osoby przebywające na zwolnieniach chorobowych, pracownice w ciąży, nie wiedzą, czy otrzymają wypłaty świadczeń, gdyż pracodawca nie przekazał do ZUS druków Z3.

W kwietniu, pojawiła się nowa spółka, Marcpol Bis. Choć teoretycznie "Marcpol" jest bankrutem, supermarkety pod tą nazwą nadal działają. Niektóre z nich należą do firmy Doroty Plus. Prezes tej firmy była do niedawna członkiem zarządu Marcpolu. W tym samym czasie powstała nowa firma, Marywilska Invest, która działa z Bruno Tassi. Spółka Doroty Plus należy do tego samego właściciela co Bruno Tassi, a Marcpol Bis przemianowane zostało na Delikatesy Stolicy. Poprzedni właściciel Marcpolu już otworzył nową firmę. Niektóre umowy zostały przeniesione na nowe firmy, ale pracownikom zaproponowano gorsze warunki. Powstał więc klasyczny gąszcz podmiotów prawnych, który bardzo utrudnia pracownikom dochodzenie swoich praw i służy do unikania odpowiedzialności.

Sytuacja wydaje się bardzo podobna do sytuacji pracowników innej firmy, która ogłosiła upadłość, producenta bielizny Atlantic. Upadłą spółką zajmuje się zresztą ten sam syndyk, Tycjan Saltarski, który już w sprawie Atlantica wykazał się całkowitym lekceważeniem wobec pracowników. Jednak dzięki działaniom ZSP, w tym okupacji biura syndyka i nagłośnieniu sprawy w mediach, duża część pracowników otrzymała zaległe wynagrodzenia. Byli pracownicy tej spółki w niektórych przypadkach czekali na wypłaty ponad pół roku. Opieszałość syndyka Tycjana Saltarskiego spowodowała, że pracownicy czekali na dokumentację kilka miesięcy dłużej niż powinni. Więcej o tej sprawie tu: https://zsp.net.pl/kampanie/atlantic

Pracownicy Marcpolu organizują się ze Związkiem Syndykalistów Polski w celu odzyskania należnych im wynagrodzeń i świadczeń. Zachęcamy do kontaktowania się z nami w tej sprawie na adres: info@zsp.net.pl