Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Poczta
Tagged:  •    •  
Image: 
50644047_1453687194765329_2090788881396924416_n.jpg

Na wezwanie Związku Syndykalistów Polski i grupy inicjatywnej Listonosze Polska pracownicy Poczty Polskiej w całym kraju postanowili zadbać o swoje zdrowie.

Od poniedziałku 28 stycznia kilkadziesiąt miast dotknęła już epidemia „Grypy Pocztowych Gołębi”, między innymi: Częstochowa, Dzierżoniów, Szczecin, Słupsk, Zielona Góra, Gliwice, Świdnica, Brzeg, Opole, Wadowice, Suwałki, Trzebinia, Lewin Brzeski, Łomianki, Tczew, Mikołów, Dniepro, Ścinawa, Świebodzice, Andrychów…

Wirus atakuje coraz większą ilość pracowników w całej Polsce, którzy przemęczeni warunkami pracy udają się masowo do lekarzy.

Postulaty pracowników Poczty

Informujcie nas w wiadomości prywatnej lub na e-mail: listonoszepolska@gmail.com
o chęci dołączenia do akcji uzdrawiania Poczty Polskiej.

Pamiętajmy:
SOLIDARNI I ZJEDNOCZENI JESTEŚMY PRAWDZIWĄ SIŁĄ!

Tagged:  •    •    •  

1. Podwyżka wynagrodzenia o 1000 zł brutto dla pracowników eksploatacji;

2. Przywrócenie do pracy zwolnionych dyscyplinarnie za udział w protestach w 2017 roku: Rafała Czerskiego z Wołomina i Zbigniewa Trochimiaka z Wrocławia;

3. Reorganizacja i zmniejszenie rejonów dla służby doręczeń;

4. Prawidłowa ewidencji nadgodzin. Pracownicy służby doręczeń pracujący na rejonach, które wykazują obciążenie ponad 100% powinni mieć wypłacane nadgodziny;

5. Usunięcie z zakresu obowiązków w umowie o pracę sprzedaży artykułów handlowych i zaprzestania wywierania presji na pracownikach w celu zakupu towarów z własnych pieniędzy;

Tagged:  •    •  
Image: 
51097708_2696993480327314_7657803388846866432_o.jpg

Aktywistki i aktywiści ZSP Wrocław byli w środę pod Sądem Pracy udzielić wsparcia Zbigniewowi Trochimiakowi: listonoszowi, który został według nas bezprawnie zwolniony z pracy w styczniu ubiegłego roku, po tym jak wziął udział w grudniowej demonstracji pocztowców. Został dyscyplinarnie zwolniony.

Pikieta odbyła się przed budynkiem sądu pracy, a potem 2 osoby uczestniczyły w rozprawie sądowej przeciwko Poczcie Polskiej jako osoby zaufane wskazane przez Zbyszka.

Zbigniew Trochimiak był wzorowym listonoszem przez 37 lat. Przez dwa ostatnie lata protestował, wraz z setkami innych listonoszy o poprawę warunków pracy i zatrudnienia. Ponieważ listonosze widzieli niemoc związków zawodowych w rozwiązywaniu jakichkolwiek problemów, zwrócili się o pomoc do naszej organizacji, która z racji tego, ze jest anarchistyczna, nie ulega wpływom polityków i promuje i wspiera oddolne działania samych pracowników.

Zbyszek wytoczył sprawę P.P. - domaga się przywrócenia do pracy. Poczta zaproponowała mu zmianę "dyscyplinarki" na "rozwiązanie za porozumieniem stron" i trzymiesięczną odprawę. Ten jednak chce wrócić do pracy.

Dzisiaj odbyła się druga rozprawa z przesłuchiwaniem świadków. Nadmienić można, że dwie inne osoby biorące udział w demonstracjach, także zostały zwolnione przez zarząd Poczty Polskiej. Klaudiusz Wieczorek z Górnego Śląska zwolniony dyscyplinarnie dostał od Poczty wysokie zadośćuczynienie, a sposób rozwiązania umowy został zmieniony na "porozumienie stron", natomiast Rafał Czerski z Wołomina zwolniony przez Pocztę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wciąż walczy w sądzie.

Tymczasem od poniedziałku pocztowcy masowo idą na L4. Drugim z dwunastu postulatów jest przywrócenie w.w. pracowników do pracy.

Tagged:  •    •  
Image: 
rafal-sad-terespolska.jpg

W dniu 15 listopada odbyło się posiedzenie sądu rejonowego Warszawa Praga-Południe w sprawie z powództwa Rafała Czerskiego, zwolnionego z Poczty Polskiej za zaangażowanie w protesty listonoszy. Rafał domaga się odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie oraz wypłaty wynagrodzenia za bezpłatnie przepracowane nadgodziny.

Rafał pracował w urzędzie pocztowym w Wołominie przy ul. Ogrodowej 3. W marcu 2017 r. Rafał Czerski został zwolniony z pracy. Pracodawca podał jako powód "utratę zaufania". W tym samym czasie Rafał dał się poznać na protestach listonoszy organizowanych przez Związek Syndykalistów Polski. Według szacunków 16 marca 2017 r. na ulice wyszło ok. 2 tys. listonoszy - protestował więc co 10 zatrudniony, bo listonoszy w Poczcie pracuje ok. 20 tys. Protestujący listonosze domagali się m.in. zwiększenia zarobków, zmniejszenia rejonów oraz wypłat wynagrodzenia za nadgodziny.

W efekcie protestów listonosze otrzymali podwyżki i niektóre urzędy pocztowe w kraju zaczęły wypłacać wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. Jednak dyrekcja zwolniła pod różnymi pretekstami osoby, które traktowała jako "prowodyrów", m.in. właśnie Rafała Czerskiego z Wołomina, Zbigniewa Trochimiaka z Wrocławia (pisaliśmy o tym tutaj) oraz Klaudiusza Wieczorka z Piekar Śląskich.

Tagged:  •    •  
Image: 
26733462_1166334920167226_7192493316187163003_n.jpg

Władze Poczty Polskiej dyscyplinarnie zwolniły kolejnego pracownika zaangażowanego w walkę o prawa pracownicze. Chodzi o Zbigniewa Trochimiaka, listonosza z Wrocławia. Rzekomym powodem wręczenia dyscyplinarki była „utrata zaufania” Poczty Polskiej względem pracownika.

Zbyszek brał udział w protestach we Wrocławiu, nie zgadzał się z panującymi warunkami pracy na urzędzie pocztowym oraz obnażał publicznie niewygodną prawdę o warunkach pracy i płacy w Poczcie Polskiej m.in. na otwartym spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia.

Co ciekawe, jako jeden z powodów zwolnienia podano również publiczne wyrażanie negatywnej opinii o pocztowej “Solidarności”. Co również istotne, żaden z działających związków zawodowych na Poczcie Polskiej nie zainteresował się sprawą Zbyszka, mimo że informacja o szykującej się na niego dyscyplinarce została wysłana wcześniej przez pracodawcę do związkowców. Podobnie wyglądała sytuacja z Klaudiuszem Wieczorkiem, który nie był broniony przez „Solidarność”, mimo iż był członkiem tego związku. O czym to świadczy?

Zwolnienie Zbyszka Trochimiaka jest kolejnym działaniem represyjnym Poczty Polskiej wymierzonym w pracownika zaangażowanego w walkę o poprawę warunków pracy. Wcześniej Poczta Polska zwolniła dyscyplinarnie Klaudiusza Wieczorka z Piekar Śląskich za zorganizowanie protestu w Katowicach oraz niewygodne dla pracodawcy i pocztowej „Solidarności” wypowiedzi na forum publicznym. Poczta Polska wręczyła również później wypowiedzenie Rafałowi Czerskiemu, listonoszowi z Wołomina, do którego także „straciła zaufanie”, ponieważ brał udział w protestach, „agitował” pracowników oraz przedstawiał opinii publicznej sytuację na Poczcie Polskiej w negatywnym świetle.

Tagged:  •    •  
Image: 
oppp.png

A self-organized movement has revolted against the mainstream unions and is set to continue despite repression.

On March 16, a couple of thousand postal workers from 22 cities in Poland organized the largest decentralized workers actions outside the mainstream unions in recent history. Protests started at 7AM and took place at different hours in the day, with a few reaching several hundred participants. The main demands of the workers are a raise of 1000 zloties and reorganization of the regions.

The working conditions at the post office are tragic, especially for mail carriers. Wages hover just slightly above minimum wage, meaning the basic pay one takes home is a little less than 350 euros. Many mail carriers who have worked 15, 20 or even 30 years earn basically the same. What's worse is that the conditions are hard and most are overworked. With wages at supermarkets now being even 1000 zloties higher, it is very hard to find new people to work there. It is probably for this reason that the government has decided to use prison labor to make up for the shortage.

Tagged:  •  

Związek Syndykalistów Polski solidaryzuje się ze zwolnionym dyscyplinarnie Bartoszem Kantorczykiem - związkowcem OZZ Inicjatywa Pracownicza na Poczcie Polskiej.

Bartosz Kantorczyk, jeden z inicjatorów strajku listonoszy z 2006 r., jest solą w oku kierownictwa Poczty Polskiej, ponieważ domaga się respektowania podstawowych praw pracowniczych i odpowiedniego zabezpieczenia przed napadem listonoszy przenoszących środki pieniężne.

Tagged:  •  

Po wielu miesiącach dyskusji i wahań nareszcie pocztowcy ruszyli do frontalnego starcia o godne zarobki i życie rozpoczynając okupację siedziby dyrekcji generalnej Poczty Polskiej. Związek Syndykalistów Polski próbował także brać udział we wspomnianej dyskusji. Z inicjatywy ZSP powstało m.in. forum oraz strona internetowa pracowników Poczty Polskiej, na której kilkaset osób w głosowaniu opowiedziało się za natychmiastowym strajkiem. Wolę pracowników potwierdził także wynik głosowania w referendum strajkowym w którym 86 proc. pracowników opowiedziało się za strajkiem.

Tagged:  •  

Staraniem Związku Syndykalistów Polski oraz pracowników związanych z forum pocztowców na Centrum Informacji Anarchistycznej, powstała strona internetowa skierowana do pracowników Poczty Polskiej:
http://poczta-polska.zsp.net.pl

Zapraszamy osoby pracujące w tej firmie do brania udziału w jej współtworzeniu, zgłaszania postulatów, propozycji konkretnych działań, a także reklamowania tej inicjatywy.

Subskrybuj zawartość