Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!
W dniu 19 września 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Pawła Śpiewaka przeciwko Jakubowi Żaczkowi, w związku z konkursem "Najgorszy Pracodawca Roku" prowadzonym przez Związek Syndykalistów Polski. Zmienił tym samym niekorzystny wyrok Sądu Okręgowego, który zapadł w październiku 2016 r.
Pozew dotyczył publikacji Związku Syndykalistów Polski o wynikach konkursu Najgorszy Pracodawca 2013 r., w którym Paweł Śpiewak otrzymał drugie miejsce. Doniesienia pracowników, przytoczone w uzasadnieniu wyników konkursu, wskazywały m.in. na łamanie praw pracowniczych i mobbing. W trakcie procesu byli pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego zeznawali, że Paweł Śpiewak w pełni zasługuje na "nagrodę" w konkursie.
Powód twierdził, że publikacja narusza jego dobra osobiste i żądał usunięcia materiałów z sieci, umieszczenia przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia. Sąd w pierwszej instancji uznał roszczenia powoda i nakazał publikację przeprosin i zapłatę 10 tys. zł zadośćuczynienia. W wyniku apelacji napisanej przez adwokata Jonasza Żaka, pozew został oddalony.
W dniu 26 stycznia w sądzie w Warszawie odbyła się druga już rozprawa z powództwa Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, przeciwko członkowi Związku Syndykalistów Polski. Na rozprawie zeznawali byli pracownicy Instytutu, którzy czuli się dyskryminowani i mobbingowani przez dyrektora placówki.
Świadkowie potwierdzili informacje publikowane na stronie Związku Syndykalistów Polski, które są przedmiotem pozwu, m.in. łamanie praw pracowniczych, gnębienie pracowników do tego stopnia, że musieli korzystać z pomocy psychologa, zastraszanie, mobbing. Pracownicy zeznali iż uważają, że Paweł Śpiewak w pełni zasługuje na nagrodę "Najgorszego pracodawcy" (w rzeczywistości Paweł Śpiewak otrzymał drugie miejsce w konkursie Najgorszy Pracodawca 2013 r. organizowanym przez Związek Syndykalistów Polski - przyp. red). Podkreślali też, że działania dyrektora spowodowały znaczne obniżenie rangi placówki i naruszały swobodę prowadzenia badań naukowych.
Kolejna rozprawa odbędzie się 5 kwietnia.
W dniu 21 czerwca w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Związek Syndykalistów Polski szkolenie o podstawowych aspektach prawnych i psychologicznych zjawiska mobbingu. Nacisk położony został na zjawiska wchodzące w zakres mobbingu i zachowań mobbingowych, genezę ich występowania, jak również konsekwencje doświadczania mobbingu.
Omówione były zarówno aspekty prawne i psychologiczne związane ze zjawiskiem mobbingu. Część szkolenia była poświęcona indywidualnym i organizacyjnym czynnikom sprzyjającym narażeniu na mobbing, także w rozbiciu na branże. Przeanalizowano klasyfikację zachowań mobbingowych i odniesiono się do najbardziej znanych eksperymentów społecznych w tej dziedzinie.
Na koniec nastąpiła interesująca dyskusja z uczestnikami warsztatu, z których kilku prowadzi sprawy sądowe o mobbing. Uczestnicy warsztatu podzielili się zarówno swoimi doświadczeniami dotyczącymi przeprowadzania wniosków dowodowych, jak i swoimi subiektywnymi przeżyciami osób, które ucierpiały wskutek mobbingu.
Związek Syndykalistów Polski planuje kolejne warsztaty z tego cyklu w innych miastach Polski. Szkolenie prowadził psycholog i specjalista od doradztwa personalnego i zawodowego Michał Kosakowski.
Dwa lata temu, pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego weszli w konflikt z dyrektorem Instytutu, Pawłem Śpiewakiem. O sporze było dość głośno, także w prasie. Pracownicy zarzucili mu m.in. nadużywanie umów czasowych, mobbing, prześladowanie członków związków zawodowych, autorytarny, niezrozumiały dla pracowników sposób obsadzania odpowiedzialnych stanowisk i stawianie fałszywych zarzutów pracownikom...
Będąc organizacją broniącą praw pracowników, Związek Syndykalistów Polski postanowił nagłośnić sprawę. Pracownicy opisali nam sytuację w sposób bardzo wiarygodny. Tak też to ocenił sąd, gdy wydawał niekorzystne dla Pawła Śpiewaka wyroki w sprawach wytoczonych przez pracowników. Pomimo swoich przegranych procesów, Śpiewak wytoczył kolejny pozew przeciwko jednemu z członków Związku Syndykalistów Polski (artykuł o sytuacji pracowników pojawił się na naszych stronach). Pozwany nie jest autorem artykułu, ale został oskarżony, bo zapłacił za wynajem domeny.
Dyrektorowi Śpiewakowi tego typu działania w żaden sposób nie pomogą. I tak każdy może znaleźć informacje o procesach toczących się przeciw niemu. Ale skoro pan Paweł Śpiewak chce iść z nami do sądu, warto przypominać, o co chodzi.
Dwa lata temu, oskarżono go o mobbing i dyskryminację wobec związkowców. Działania sądowe dyrektora świadczą - zdaniem niektórych - o próbie uciszenia głosów krytycznych wobec sytuacji w ŻiH, a w szczególności krytyki sposobu działania dyrektora. Może dyrektorowi wydaje się, że pod wpływem jego nacisków, pracownicy i byli pracownicy będą milczeć na temat mobbingu w ŻiH. Jednak to się nie uda. Wszelkie próby represji i szykan spowodują dalsze nagłośnienie sprawy i dalszą kompromitację dyrektora Śpiewaka.
Dość mobbingu! Żądamy przestrzegania praw pracowniczych i szanowania wszystkich pracowników zatrudnionych w Żydowskim Instytucie Historycznym!
Związek Syndykalistów Polski - Związek Wielobranżowy